Како да организујете РАД ОД КУЋЕ, а да будете једнако продуктивни? Ово су најбољи савети
Да ли је рад од куће привилегија или се од вас - баш зато што радите у свом дневном боравку - очекује више?
Лаура Мае Мартин ради у Гуглу, а њен посао је да саветује људе како да своје време искористе на најбољи начин. Наглашава да је стратегија за већу продуктивност још важнија када се ради од куће, јер не можете физички да будете присутни на послу, у канцеларији, да одлазите на састанке и разговарате с колегама.
НИСТЕ ЗАДОВОЉНИ РАДОМ ОД КУЋЕ И МАЊЕ СТЕ ПРОДУКТИВНИ? Примените савете оних који су то успешно САВЛАДАЛИ
У време ЕПИДЕМИЈЕ, ових 5 професија су изложене НАЈВЕЋОЈ ОПАСНОСТИ
ФРИЛЕНСЕРИ ИЛИ НОВА ДИГИТАЛНА ЕКОНОМИЈА? Србија међу државама са највећим бројем радника на дигиталним платформама
Када нам дневна соба постане радни простор, треба осмислити нову, али једнако ефикасну пословну рутину. Овај начин рада није непознаница за Гугл, и то већ дуже време, штавише - 39 одсто састанака се одржава са запосленима који долазе из разних градова. Али, ова ситуација није свима позната, па Мае Мартин дели савете како да будете успешни и у раду од куће.
Лоцирајте своје радно место
Лаптоп је лако преносив, и сваки део куће може технички бити ваше ново радно место, али свакако да је сто из трпезарије или дневне собе боља опција од кухињског пулта. Другим речима, пронађите једно место за рад и немојте одступати од њега, јер ћете тако из дана у дан све више имати утисак да је баш то место "узрок" вашег добро обављеног посла.
Од новог места за рад направите "канцеларијску атмосферу", колико је то могуће. Поставити породичне фотографије, биљку, јутро започните кафом као и иначе, при руци вам може бити и чинија с кексом или грицкалицама, ако осетите премор. Било би добро да вам ТВ док радите не буде укључен, како вам не би одвлачио пажњу.
Будите на вези
Хангоутс Меет је Гуглова апликација за видео чет, али свакако да можете користити ону која вам одговара или вам је доступна, како бисте били у редовном контакту с колегама. Поставите лошији квалитет видеа, како не бисте имали прекиде због интернета, ставите слушалице како бисте јасније чули шта прича колега, истакните своје онлајн састанке како бисте били сигурни да вас сви прате.
Такође, ако комуницирате преко лаптопа, привремено погасите све отворене прозоре где вам могу стизати нотификације, и фокусирајте се на разговор, јер бисте тако учинили и да је реч о класичном састанку. Сигурно да не бисте понели компјутер или телефон на састанак, и гледали у њих све време, док се прича о важним темама.
Уживите се у "нову улогу"
Устајање "у минут до" вам свакако неће помоћи да се "навијете" на радно расположење. Не започињите своју дневну рутину укључивањем лаптопа из кревета, и немојте остајати у пиџами цео дан, јер у том издању сигурно не бисте ишли на посао. Устаните мало раније, умијте се, истуширајте се, урадите оно што бисте иначе, и дајте себи мало "форе" да све припремите за нове радне обавезе.
Без обзира што радите од куће, не доживљавајте то олако. У неком смислу, то јесте привилегија, али постоји могућност да ће шеф сада од вас очекивати више. Можда нећете пристати на прековремени рад, али се потрудите да када сте конектовани - дате све од себе, као што би то био случај у канцеларији. Осим тога, прање веша, пеглање и остале ствари оставите за касније, јер се оне свакако не подразумевају у току ваших радних сати.
Прилагодите време себи
Када одлазите на посао, то углавном чините у јасно дефинисано радно време, најчешће од 9 до 17 часова. Међутим, они који воле дуже да спавају, вероватно имају проблем с овом нормом. Ако вам посао сада то дозвољава, радну смену прилагодите својим потребама, па тако можете радити и до касног поподнева, ако вам више значи да се наспавате ујутру.
Продуктивност није везана само за то шта радимо, већ и када радимо, а није свако ефикасан у исто време. Можда највећи изазов код рада од куће је постављање граница и остављање компјутера у фиксно време. Одаберите тренутак када сте "готови с послом" за тај дан. На пример, Гугл календар има опцију "постављање радних сати", која подсећа раднике када треба да заврше с послом.
За више информација о корона вирусу можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.