Ко су дигитални номади, шта раде и зашто су код нас: Србија спрема прави бум у лакшем добијању виза за странце
Канцеларију било где на земаљској кугли могу да имају они који раде за себе, али и које послодавац не мора да држи "на оку"
У Београду их је тренутно најмање 103. Тако каже "номад листа", највећа заједница "путујућих" радника. Неко је у српској престоници тек који дан, а поједини већ месецима одавде завршавају посао. Познати су као дигитални номади, не држи их место, па живе и раде само тамо где им је баш потаман.
ВИШЕ НЕМА ДИЛЕМЕ ОДАКЛЕ ЈЕ ВОЋЕ: Српска малина из Ариља заштићена холограмским налепницама
ПРОЈЕКТИ ЗАВРШЕНИ: Изградња Фрушкогорског коридора на пролеће, прави се тунел дуг 3,5 километара
"КАМАТЕ У СРБИЈИ НИКАДА НИСУ БИЛЕ НИЖЕ" Стручњаци проценили колико дуго ће трајати оваква ситуација
Канцеларију било где на земаљској кугли могу да имају они који раде за себе, али и које послодавац не мора да држи "на оку". Србија, изменама два закона, о странцима и њиховом запошљавању, намерава да постане привлачнија за ову популацију.
У Министарству за рад и запошљавање најављују да ће предложити промене како би се омогућило странцима који су најмање шест месеци имали бруто плату већу од 3.500 евра, добијање наше радне визе на годину дана.
- Странаца који овде живе, а раде на даљину за стране компаније, има и сада у Србији, али су за систем невидљиви - објашњава државна секретарка Бојана Станић. - Процена је да се у овом тренутку на Балију налази 50.000 дигиталних номада. Ако они потроше месечно 1.300 евра тамо, држава и острво месечно инкасирају 65 милиона евра. Прилика је да Србија привуче дигиталне номаде, јер имамо све потенцијале, можемо да извршимо промоцију наше државе и да омогућимо тим људима да овде раде. Ми бисмо вероватно били прва земља у Европи која би пројекат виза за дигиталне номаде реализовала до краја.
Многобројне предности
Дигитални номади у месту у коме живе троше део свог новца, али стручна јавност препознаје друге предности њиховог доласка. То је пре свега успостављање веза и дељење знања. Неки од тих људи раде на технологијама које још нису стигле у Србију. УНДП, с друге стране, у привлачењу њих види део одговора и како радити на повратку наших младих.
- Тиме што много путују и раде на различитим врстама пројеката, они скупљају разноврсна знања и искуства - истиче Небојша Ђурђевић, из "Дигиталне Србије". - Како је наш дигитални еко-систем, иако обећавајући, још увек у фази развоја, таленти, знања и искуства која они доносе значајно обогаћују домаћу сцену и пословну заједницу.
Али, колико је номада толико је и ћуди. На основу чега се бира место са ког ће радити зависи од читавог низа, махом крајње субјективних, параметара. Већина воли уједначену, пријатну климу, па не чуди што је Бали омиљен. Београд воле у пролеће и лето. Главна предност наше престонице су приступачне цене, а месечни трошкови су процењени на 1.436 долара. Солидна је брзина интернета, задовољни су ноћним животом, безбедношћу. У Иницијативи "Дигитална Србија", која је радила и истраживање на ову тему, објашњавају да је питање виза препознато као значајно.
- У сарадњи са УНДП смо објавили истраживање "Скенер дигиталних номада", у ком су визе за ову групу дигиталних радника препознате као изузетно важна компонента за привлачење номада, али не и једина - објашњава Небојша Ђурђевић, директор "Дигиталне Србије". - Поред јасне регулативе, која би била једноставна за спровођење из угла корисника, простор за привлачење дигиталних номада налази се и у улагању напора у укључивање номада у локалну ИТ заједницу, али и у промоцији и мењању перцепције о Србији.
Ваздух и хладноћа
Заједница дигиталних номада у марту је нашу престоницу сместила на солидну седму позицију најбољих места за боравак у Европи. Зарадили смо 4,42 од могућих пет бодова. Међу областима које нису баш задовољиле укус ових путника је - квалитет ваздуха. Ранг се током године мења, а у јесен и зиму Београд "пада" на лествици, јер га већина доживљава хладним.
Како још нико из стручне јавности, каже наша саговорница, није имао увид у најављене измене закона, у овом тренутку није прецизирано које промене можемо да очекујемо.
- Из медија смо сазнали да ће се део измена односити на визу, али ћемо тек моћи да проценимо у којој мери ће ова новина стимулативно деловати на повећање броја номада који се одлучују за нашу земљу, као и на њихов дужи останак у Србији. Важно је да регулатива узме у обзир све појединости и специфичности живота и рада дигиталних номада.