КРОМПИР САДЕ ИСПРЕД ЗГРАДЕ: Импровизоване баште у Бечу
Становници главног града Аустрије могу да саде воће и поврће на јавним површинама. На леју се чека и до три године.
Становници Беча могу да се баве баштованством и када живе у солитеру и немају своју башту
Бечлије, које желе, могу око стабала на јавним површинама да засаде и гаје воће и поврће, а потребно је само да о намери обавесте општину у којој станују. Јер, места су у градским баштама ограничена.
Још једна могућност за бављење баштованством у Бечу су такозване баште у комшилуку у којима се сади воће, поврће и зачинско биље.
Рецимо, пре пет година у општини Мајдлинг у Бечу уређена је једна оваква градска башта.
Након рушења једне зграде, парк у тој општини је проширен, па је измећу осталог уређено 20 леја које су дате на коришћење околним становницима који су били заинтересовани. Да је међу Бечлијама заинтересованост за градске баште велика, сведочи и податак да се након пријављивања чека и до три године на леју.
Корисници башта су различитих профила, па се међу њима могу наћи студенти, пензионери и предшколске установе. Једном месечно се организују окупљања у баштама где могу да размене искуства и знања. У време годишњих одмора постави се табла “Молим вас заливати” која се забоде у леју и баштован-аматер може да буде сигуран да ће се неко побринути за његове биљке.
Већина баштована се сама организује у виду удружења и има сопствена правила. О корисницима леја се води евиденција и чим неко преда своју, врло брзо се нађе замена. Чак је могуће основати и сопствену башту. За то је потребно наћи парцелу, договорити се са власником и дефинисати правни оквир.
Ко сам не жели да се бави баштованством, а радо би убирао плодове, на располагању му стоје градски воћњаци. Агенција за обнову града је у сарадњи са градским Секретаријатом за шумарство и пољопривреду засадила 80 различитих воћки на 2.000 квадратних метара.
Понуда обухвата најтраженије воће као што су јабуке и крушке, али и дивље и ретке сорте, попут монголске трешње. Ова башта је доступна сваком ко живи у комшилуку и жели сам да бере своје воће.
Зелене фасаде, комунални вртови и урбано баштованство су међу алтернативним концептима којима градска власт Беча жели да повећа зелене површине.
У Шенбруну, поред једног од најлепших аустријских двораца, налази се башта на којој се узгајају цвеће, воће и поврће.
На површини од 4.000 квадратних метара, где је царица Сиси некада уживала у шетњи, сада деца могу да науче основе баштованства, а исто важи и за туристе.