Лепе вести: 250 милиона динара младим иноваторима у СВИМ КРАЈЕВИМА Србије
Додељују се средства
Локалне самоуправе и организације које желе да се баве иновацијама и промоцијом иновационог предузетништва могу да се пријаве на конкурс за доделу средстава у те сврхе, изјавио је данас министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић, који у томе види шансу да се млади задрже у Србији.
Прочитајте и:
Укупна сума намењена у те сврхе износи 250 милиона динара, а максималан износ средстава која се додељују једној локалној самоуправи или организацији је 46 милиона динара, рекао је он за РТС.
Како је Поповић појаснио, комисија која ће да ради на анализи свих тих програма одабраће најбоље и њима ће бити додељена средства.
- Изградња иновационе инфраструктуре је веома важна у свим регионима Србије - истакао је Поповић.
Како је навео, млади у Београду, Новом Саду и Нишу имају много боље услове за развој својих иновационих идеја и старт-ап компанија, а такав проблем постоји и у свету - у центрима је много боља инфраструктура.
- Зато смо применили европски модел који желимо да градимо у регионима Србије и пружимо им исту такву могућност да своје иновационе идеје претворе у реалан живот, а такође да оснују своје старт-ап компаније чиме промовишемо и иновационо предузетништво као основу за то - истакао је Поповић.
То, напомиње он, неће бити само простор где ће млади моћи да раде, већ ће он бити осавремењен најновијим технолошким достигнућима - од компјутера, монитора и свега онога што је потребно за добру иновациону инфраструктуру, а још важније је - добиће менторску подршку.
- Млади који почињу да раде и немају пара за рачуновође, правнике, маркетологе и друге, у тим центрима ће имати правну, финансијску, рачуноводствену подршку и, што је најважније, менторску - како да свој производ односно идеју пласирају од производње до тржишта, да привуку инвеститоре који желе да уложе у њихов производ и, што је најважније, како да отворе нова радна места сутра и да свој производ пласирају на територији Србије или, још боље, да извезу своју идеју на велико европско или светско тржиште - рекао је он.
Према његовим речима, главни регионални центри су и највише заинтересовани и ту је највећи број младих.
- Претпостављам да се ће они бити први који ће да се пријаве на овај изузетно важан конкурс за младе који се баве иновацијама и за све остале којима је иновационо предузетништво основа њихова будућности. Ту видим све веће градове, али је важна и подршка - сарадња са факултетима, научно-истраживачким организацијама и важна је иновациона заједница - рекао је министар.
Постоје, указао је, мањи градови који имају веома добро организовану иновациону заједницу и структуре које већ постоје.
- Сигуран сам да ће они заједно с локалним самоуправама наћи свој интерес, а пре свега младима Србије ћемо омогућити да имају много бољу иновациону инфраструкуту, апсолутно исту као њихове колеге у великим градовима у Србији, а и у другим европским градовима - навео је он.
Србија, каже, има одлично место кад је реч о иновационој структури Европе, а наши млади који излазе са техничких факултета у Београду, Новом Саду и Нишу одмах могу да нађу посао не само у Србији већ и у свим европским земљама.
- Ми желимо да сачувамо младе, да нам не одлазе, поготову они најбољи, већ да им омогућимо ову инфрастуктуру како би овде у Србији своје идеје могли да реализују, да овде отворе своје старт-ап компаније и да овде остану, па чак и да запосле што више својих колега у својим новоотвореним компанијама - рекао је Поповић, уз закључак да је велика могућност да нове иновационе старт-ап компаније достигну висине које су достигле њихове колеге у Београду, Новом Саду и Нишу.