НЕКАД СУ ЗА ДОБРЕ ПАРЕ ГАЈИЛИ СМИЉЕ, А САД ГА ЧУПАЈУ И САДЕ ОВО: Пронађена нова златна кока!
На већини плантажа из којих се пре неколико година због златних цветова масовно "чупала" винова лоза и други трајни засади, сада се саде нове-старе културе.
У складу са "здравим" трендовима живота, које диктирају и неки кулинарски шефови, али и шкртом земљом у том крају, све више далматинских домаћина окреће се љутики, на којој су својеврмено одрастале генерације. Ова биљка има разна имена љутика, козји лук, ешалот, шалот, ешалон, аскалот, козјак...
Та старинска сорта, пуно блажег и нежнијег укуса од лука, коју гастрономија изузетно цени, осваја пијаце али и супермаркете.
За разлику од смиља, ком је лане просечна откупна цена била око 80 центи по килограму, млада, зелена љутика (попут младог лука) у откупу постиже цену од чак 1,3 евра. Тако Пера Вукореп из околине Шибеника каже да "на везу" постиже и цену од чак 3,3 евра?!
КАКО ПОСТАТИ УСПЕШАН ДИРЕКТОР - Челници компанија имају три исте особине, а ево шта треба да знате
НЕЗАПОСЛЕНОСТ ПАДА, ПРОСЕЧНА ПЛАТА РАСТЕ: Добри економски показатељи привредних кретања у Србији
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ: Немци отварају фабрику у Панчеву, у првој фази посао за 540 РАДНИКА!
Осушена попут лука, откупљује се за 1,6 евра, а продаје за 3,3 евра, зависно од трговца.
- Ако се сви временски услови стекну, на 1.000 квадрата можете убрати 500 кг смиља или једнако толико осушене љутике, па израчунајте - каже Вукорепа, истичући како је пуно боља зарада у случају да пољопривредник сам продаје своју робу, уместо преко трговаца.
Али код љутике не треба заборавити на плодоред јер од садње љутике у августу до брања догодине крајем јуна и у јулу прође готово цела година. Треба је окопавати барем три пута годишње јер не воли траву, сејати плитко и само ручно обрађивати.