"Није лако заменити асфалт за земљу" Младићи из Србије имају НЕСВАКИДАШЊИ ПОСАО: Живе на селу и кувају ЏЕМ!
Са 24 године заменити асфалт за земљу - тешко је и замислити младе који би се на то усудили, али Вид Милосављевић (26) и Часлав Поледица (28) су то покушали и - успели.
Њихова прича је по свему несвакидашња. Обојица су завршили Пољопривредни факултет и своје време и знање посветили пољопривреди. Иако су из Београда, данас их нећете толико често срести у граду, осим на сајмовима хране.
СРБИ СМИСЛИЛИ: Гаје ову биљку коју свако од вас има у дворишту, а зарађују од њене продаје (ФОТО)
Једна или две НЕРАДНЕ недеље у месецу? Да ли ће овај европски тренд заживети међу нашим трговцима?
Аустријанци одлучни да ПООШТРЕ СИСТЕМ ЗА СТРАНЦЕ: Ништа од лаке пензије, ХРВАТИ их ДОБРО ПРЕВАРИЛИ!
Већи део године проводе на имању у селу Власаница, у општини Владимирци, где мотре на своје засаде боровница или сами кувају још једну туру воћног намаза од малине, купине, кајсије, боровнице... Своју вештину претворили су у бренд "Јам.цо" и стекли надимак "фармери са асфалта".
- Одувек сам хтео да се бавим пољопривредом, да имам воћњаке, али нисам планирао да се бавим прерадом воћа. Иако има зараде од пољопривреде, мислили смо зашто не бисмо искористили да урадимо још нешто - прича Вид.
Вид се у овај озбиљан посао, некако неспојив са младима данас, упустио по завршетку факултета.
- Тренутно на нашем имању имамо засад високожбунасте боровнице. Пре четири године смо засадили засад од хектар и по, у том тренутку су се многи људи учили у Србији о засадима боровнице. Нису знали како посадити, технологију гајења боровнице... Добили смо лош садни материјал, бунар је био лоше изграђен, прошле године смо покрчили свих хектар и по и подигли смо нових 30 ари. Овај пут све је било како треба - искрен је млади пољопривредник.
Како сада ствари стоје, живи у Власеници - осам месеци годишње у селу, четири месеца у Београду кад није сезона. Али почетак не памти као срећне дане.
- Није одмах било лако. Прве две недеље је био плач. Са 24 године заменити асфалт за земљу... Па, није лако. Најтеже је наћи девојку која ће да прихвати такав живот - прича Вид.
Када су пребродили прве муке, суочили су се и с највећим непријатељем воћара - ценом и временом. Како кажу, за малу количину воћа цена је одлична, али веће количине брзо пропадају, а понуда с пијаца се смањује... Вид је онда дошао на идеју да направи намаз, допало му се и зачас је стекао велику подршку.
Часлав Поледица нашао се у сличној ситуацији када је наследио имање са засадом малина у близини Ивањице. Убрзо се придружио Виду.
- Пре две године сам наследио имање у близини Ивањице где се налази и засад малине који је започео још мој деда пре око 30 година. Прошле године када смо и започели сами са производњом малине, десило се више лоших околности за малинаре. Због тога се мени јавила идеја да се све више преоријентишем у прераду воћа. У том тренутку сасвим случајно сам ушао у причу са својим колегом са факултета. Данас већина сировина проистиче из наших засада, имамо своје боровнице, имамо своје малине. Наш колега са факултета производи своје кајсије и купине - набраја Часлав.
За многе је незамисливо и да ова два момка све раде сами и заједно.
- Ја сам ту за набавку сировина, теглица... а некако смо се усагласили да је он више задужен за продају. Међутим, на крају дана то изгледа тако што све радимо заједно. Нас двојица све правимо сами, сами и кувамо. Имамо помоћ када је у питању чишћење воћа, а кувамо само ми. Важно је да кувањем остане намаз, а не постане џем - детаљно објашњава Вид.
Њихове производе највише воле млади, а често их бирају управо због несвакидашњих комбинација укуса.
- Купине су наш најбољи производ, мада су купци често скептични па бирају познате намазе попут кајсије. Велики хит су нам и сви намази који су мешавина укуса, производи на које људи у Србији нису навикли, попут комбинација кајсија, цимет, каранфилић или јабука, ванила, поморанџа... Воле те мало чудније ствари - додаје Вид уз осмех.
Како каже, побегли су од "сеоског начина спремања џема".
- Било нам је битно да не идемо на сеоски начин прављења наших намаза, у ком се користи и дан-данас кило воћа - кило шећера, и да не идемо на индустријски начин где ће убацивати неке конзервансе, емулгаторе... Идеја је да буде природно и што здравије. Није реч о органским производима, али све воће познајемо, знамо како се узгаја и ко га је како гајио, познајемо узгајиваче. Користимо воће прве класе. Воће је углавном наше, оно које није наше набављамо од проверених људи, од наших другара - додаје он.
Планирају да ослушкујући тржиште прошире понуду.
- То зависи и од тога како се Србија буде развијала. Од државе смо до сада имали велику подршку. Желимо да се проширимо и на слане производе, али далеко је почетак следеће сезоне. Продаја иде преко Инстаграма и на сајмовима, на београдским ноћним маркетима, догодине можда и у продавницама здравије хране, преко сајта па и ван Србије, јер људе све више вуче добар домаћи производ - закључују млади пољопривредници.
Изненадило нас је што џем најчешће купују млади
- Прошле године наши најчешћи купци били су млади од 18 до 20 година, што нам је било чудно. За децу се увек везује да воле нутеле, откуд сад да желе да пробају џем. Али они су били одушевљени, што је нама било просто невероватно. Ове године највише су нас посећивале маме, труднице, деца... Ми слушамо шта нам кажу маме које купују наше производе. Мушки свет то не интересује, њима је чудно што је и нас уопште заинтересовало - кроз смех прича Вид.
Ако тражите посао ОВО морате да знате: Ево како оставити добар утисак на разговору за посао
Имају ли мушкарци више новца него жене: Шта је права истина, КОЈИ ПОЛ ВИШЕ ЗАРАЂУЈЕ?
За ОВАЈ посао плата је 100.000 ЕВРА: Вероватно за њега још увек нисте чули!
ОДЛУКА СЕ БЛИЖИ! Да ли ће заживети ЗАБРАНА РАДА недељом у Србији?
Ове грешке сви правимо када пишемо ЦВ: Погледајте шта никако не треба да стоји у њему!