Нико неће у мајсторе: Ко ће вам сутра зидати кућу и поправљати инсталације у Србији?
Србији хронично недостају мајстори - чак 90.000 занатлија свих профила.
На листи дефицитарних занимања највише је грађевинских радника који све чешће окрећу леђа послу у нашој земљи и одлазе у иностранство за плату до 2.500 евра месечно. Међутим, то није једини разлог. Други разлог је што су и ови који овде раде - једноставно презаузети.
Према званичним подацима, грађевинарство у Србији доживљава експанзију највећу у последњих десет година. Само у јулу ове године издато је 20, 2 одсто више грађевинских дозвола него у истом периоду лане. Подаци Републичког завода за статистику показују и да је вредност грађевинских радова увећана за чак 76 одсто, као и да је у јулу издато 2.200 грађевинских дозвола.
С друге стране, упркос грађевинском буму, мајстори и аргети све чешће одлазе из Србије, а грађевински предузимачи који имају среће, празна места успевају да попуне мајсторима из региона, најчешће из БиХ и Албаније, али и из Турске и Индонезије.
- Посла има колико хоћеш , али нема и ко да ради. Понекад имаш осећај да мајстора не би нашао ни за дневницу од 50 евра. Керамичари, водоинстелатери, молери, гипсари и зидари данас махом одлазе у Скандинавију или у Немачку где зарађују од 2.000 до 2.500 евра месечно. Притом, имају плаћен смештај, раде шест дана недељно и до посла долазе прилично лако - или преко домаћих предузећа која раде у иностранству или преко познаника, односно мајстора који су у иностранство отишли раније - прича извор који је власник грађевинске фирме у Београду.
Државни посао ГУБИ ТИТУЛУ "СРПСКОГ СНА": Ево ПЕТ РАЗЛОГА због којих се то дешава!
ОВО СУ НАЈТРАЖЕНИЈИ ПОСЛОВИ У СРБИЈИ: Ако се њима бавите СИГУРНО ИМАТЕ ЗАПОСЛЕЊЕ, а за многе НЕ ТРЕБА ДИПЛОМА
Саговорник каже, да услови које су његови радници пре одласка у иностранство имали у Србији, притом, и нису били толико лоши.
- Посао помоћног радника у старту је плаћен од 40.000 до 45.000 динара, а са напредовањем и залагањем може и много више да се заради. За мајстора дневница је од 30 до 35 евра, онај који је баш добар на дневницу може да добије и храну Тако су за шест дана недељно могу да зараде и до 800 евра месечно. Па, то је скоро две просечне зараде у земљи - каже саговорник и додаје да се данас на српским градилиштима све чешће могу срести Турци чији мајстори добијају између 25 и 30 евра дневно, а аргети око двадесетак евра.
Горан Родић из Грађевинске коморе оцењује да Србију напушта и полуквалификована радна снага и квалитетни мајстори и занатлије.
- Догађа се оно на шта смо упозоравали пре 15 и више година. Нисмо школовали кадар, старосна структура запослених у грађевинарству је 55 година и имате ситуацију да доста наших радника одлази у иностранство због боље зараде. А, тражене су, каже, многе професије - од оних најосновнијих зидарских до монтажера скела, фасадера, паркетара... - каже Родић.
С друге стране, интересовање младих за упис у грађевинске и друге занатске школе је врло слабо. Добар аргумент је податак да је у београдској Грађевинској школи ове године уписано по једно одељење керамичара и декоратера зидних површина, односно молера. За зидара, тесара, армирача уписало се укупно свега 12 ученика.
Премијерка Брнабић најавила нове мере за запошљавање младих од 1. јануара 2020.
Стигле лепе вести! ПОСАО ЗА 100 РАДНИКА: Ускоро отварање погона фирме из Врања у Дрвару
Отворен је конкурс: Немачка тражи медицинске раднике! Држава Србија обезбедила ОДЛИЧНЕ УСЛОВЕ ЗАПОСЛЕЊА
У Националној служби за запошљавање истовремено тврде да им се често обраћају послодавци који траже електрозавариваче, браваре, возаче, електромонтере, инсталатере, зидаре, тесаре, армираче, аутомеханичаре, столаре, тапетаре, куваре, пекаре и месаре.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)