Они раде кад сви други одмарају! За празнике имају НАЈВИШЕ посла, а тад су им џепови најпунији!
Већина нас размишља унапред како да предстојеће празничне дане искомбинује тако да не иду на посао.
Колика год нам била просечна плата у току осталих месеци, многи ће пре да бирају слободан дан него зараду за 31. (или било који други празнични дан)
- Сви беже од рада за Нову годину, више би волели да ту ноћ проведу са члановима породице или да отпутују. Постоје занимања која по природи посла захтевају дежурства, али мени није познат податак да неко даје више новца за рад празником - каже Ранка Савић из АСНС.
Желите да покренете БИЗНИС, али немате паре - од државе бесповратно можете добити до 70 одсто средстава
Улагање у здравство ДАЛО РЕЗУЛТАТЕ: Заустављен негативан тренд, МЕДИЦИНАРИ ВИШЕ НЕ ОДЛАЗЕ ИЗ СРБИЈЕ
Пет КОРАКА ДО УСПЕХА У БИЗНИСУ Како до одрживог пословног модела
Радници који раде за те дане, могу да рачунају на дуплу дневницу, или бакшиш у зависности од професије, осим ако се не баве делатностима, која су повезана баш са празницима.
Пекари, обезбеђење, портири, лекари, медицинске сестре, ватрогасци, касири, чистачи, конобари - они углавном раде ноћу, што значи и новогодишњу и то мора да утиче на обрачун његове зараде на крају месеца, али не специфично и за дан дочека.
Додатно, дневна смена таквих радника плаћа се тек 25.000 динара, док је ноћна око 45.000 (нето).
Ипак, ево ко све може да заради од празничне еуфорије:
Деда Мраз
Један од начина да зарадите нешто додатног новца јесте да обучете одело Деда Мраза. Да је овај посао исплатив говори чињеница да се сваке године повећава број особа који глумећи познатог деку зарађују додатни новац. Цене се крећу од 2.000 па до 15.000 динара, а све зависи од вештине, анимације и термина изнајмљивања
Козметичари, физери
Термини код маникира, фризера или за депилацију заказују се за крај децембра и по неколико месеци унапред. Обично даме воле часте за услугу, тако да термин од 1.300 динара буде минимум 1.500. Саберите то за минимум десетак термина дневно по једној комзетичарки. Како нам је признала једна од њих, радиће и дуплу смену до поноћи, јер је прошле године зарадила за ноћ као за читав месец!
Продавци јелки и украса
Верује, многи од нас чекају баш 31. да би окитили јелку, или купили још по неки украс. Уколико имате пластичну јелку од раније, и желите да је освежите понеким новим украсом, улагање неће бити више од пар стотина динара. Међутим, најризичнија и најскупља је куповина свеже јелке, јер је за најјефтинију потребно издвојити око 1.500 динара.
Продавци пиротехнике
Често се говори о опасностима петарди и повредама које деца или животиње задобијају. Ипак, то многе не спречава да од уличних продаваца “на црно” пазаре пиротехнику.
Таксисти
Таксистима је традиционално дочек радан дана, а како нам кажу, зарада је добра.
Музичари
Било да наступају на трговима, у клубовима или кафанама, извесно је да ће у новогодишњој ноћи зарађивати управо припадници ове професије.
Медицинари, полицајци, ватрогасци, чувари
Ноћни рад је око 390 динара по сату, али више од тога баш за нову годину тешко да ће да зараде. Послодавац или држава платиће их највише 110 одсто на основницу дневнице, колико им и припада по закону о раду када је државни или верски празник у питању. Како 31. није нерадни дан, радиће највероватније као и уобичајено.
Конобари
Судећи према изјавама оних који су конобарисали ранијих година, у току најлуђе ноћи, најлуђа је и зарада. Тако, конобаре газде некада часте и посебном дневницом од 50 евра за то вече, а када се на то дода бакшиш, рекло би се да се исплати. Гужва и пијани гости су међутим, нешто са чим морају да се суоче.
Колике су им иначе плате
Најмање последње просечне нето зараде исплаћене су у делатностима које смо поменули, а то су услуге смештаја и исхране – 35.160 динара, а потом запосленима у осталим услужним делатностима – 41.162. У делатности уметност, забава и рекреација зарада је била 46.128 динара, трговини на велико и мало, административним и помоћним услужним делатностима 49.502.
Најтања коверта стигла је у џепове запослених у области припреме и послуживања хране и пића – 32.223 динара. Мање од 40.000 динара у октобру су зарадили и запослени у трговини на мало, услугама одржавања објеката и околине – 38.599, они који раде у делатностима путничких агенција, тур-оператера и резервација – 39.040.
Био је војник, сада саветује КАКО ДО УСПЕШНОГ ПРЕДУЗЕЋА - ПОТРЕБНА вам је и страст
Они у Србији зарађују 181.381 месечно! Где су у нашој земљи НАЈВЕЋЕ, а где НАЈМАЊЕ ПЛАТЕ?
БИЗАРНА ПРАКСА: Пре Божића им поделе отказе, па их потом врате на посао
За рад у овој компанији НЕ ТРЕБА ВАМ диплома! Ево ко све није дипломирао, а води бизнис!
Овај посао могу да раде и мушкарци и жене у Србији, а месечна зарада је преко 1.000 ЕВРА!