Ако је дневна смена 25.000 хиљада, колико вреди рад оних који су на послу док сви спавају?
Пекари, обезбеђење, портири, лекари, медицинске сестре, ватрогасци, касири, чистачи, конобари - они углавном раде ноћу и то мора да утиче на обрачун његове зараде на крају месеца
Да је ноћни рад на цени, могло би се проценити из огласа који се могу видети у престоници. Та цена је међутим, различита у зависности од индустрије у којој је оглашен рад у вечерњим сатима.
Тако, у једној трафици је разлика између понуђене плате за дневну и ноћну смену и више него дупла, док је на једном киоску процењено да време у ноћној смени вреди 1.000 динара више.
Чињеница је да се, бар по Закону о раду, ноћни рад не процењује "одокативно", већ, по јасно утвђеном правилнику. Наравно, код оних послодаваца који поштују закон. Код ових других, ноћни рад се не бележи, или се бележи као прековремени, што није исто. Или, још горе, дневница не познаје ноћ и дан.
Пекари, обезбеђење, портири, лекари, медицинске сестре, ватрогасци, касири, чистачи улица, конобари, хотелијери - они углавном раде ноћу и то мора да утиче на обрачун његове зараде на крају месеца.
Према Закону о раду, посао који се обавља у периоду између 22 и шест сати наредног дана сматра се ноћним радом.
ШЕФИЦА ФЕЈСБУКА ПИТА САМО ЈЕДНО ПИТАЊЕ НА ИНТЕРВЈУУ! Ако немате одговор, поздравите се са послом (ВИДЕО)
НА ПИЈАЦИ СУ ХИТ, А ПРОФИТ ЗА УЗГАЈИВАЧЕ САМО РАСТЕ! Ова сорта биљке у пуном сјају у Србији
Ако сте интелигентни, а помало лењи, ових ШЕСТ ПОСЛОВА су створени за вас!
Рад у току ноћи сматра се тежим, а често и опаснијим од дневног, и његова вредност је виша. Сатнице су одређене уговором о раду, који запослени потписује у тренутку ступања у радни однос. Уколико није другачије дефинисано уговором о раду, ноћни рад се према Закону, вреднује 126 посто, то јест 26 одсто се плаћа више него посао обављен у дневној смени. Послодавац може договорити и већу зараду од наведене.
У пракси распон плата изгледа овако:
- Пекар: Дневна смена 37.000, ноћна до 50.000
- Помоћну радник у ресторану: Дневна смена 40.000, ноћна 60.000
- Продавац у пекари: Дневна 40.000, ноћна 50.000
- Радник на трафици: Дневна смена 25.000, ноћна 45.000
- Или други пример: Дневна смена 40.000, ноћна 41.000
- Медицински радници: Ноћни рад око 390 динара по сату.
- Радници у магацину: Ноћни рад 250 динара по сату
Председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић објашњава да је у примеру који је наведен, где је разлика дупло већа, реч о томе да се плаћа и ризик рада ноћу.
- Цена ноћног рада се одређује на основу законског увећања од 26 одсто на основицу, и свако ко ради у касним сатима би требало зна толико да има већу плату. Систем ноћног рада је питање договора, а како је на пример овде у питању трафика, оправдана је процена послодавца - каже Орбовић.
Због чега Срби не остављају фирме својој деци: Истраживања показала НЕВЕРОВАТНЕ ПОДАТКЕ
Провод у кафанама неће бити исти! Пљуштаће казне и до 400.000 ДИНАРА!
ЗБОГОМ ПАМЕТИ: Швеђани планирају да избаце из школа историју пре 18. века!
Он истиче да је ноћни рад регулисан законом и колективним уговорима.
- У свим иоле озбиљним фирмама, ноћни рад је плаћен. У свакој фирми, попут "фиајта" и тако даље, регулисано је питање треће смене. Међутим, оно што је проблем је непоштовање закона, а то је код оних послодаваца који запошљавају на црно, где су запослени на неодређено време и сл - каже Орбовић.
Они који редовно плаћају су, додаје, најчешће фирме са већим бројем запослених, код којих је рад организован у три смене. Начин на који се третира ноћни рад је, понавља он дефинисан, осим код несавесних послодаваца.
Уколико вам послодавац не исплати накнаду за ноћни рад, следује му новчана казна од 800.000 до два милиона динара, а казниће се и одговорно лице са 50.000 до 150.000 динара. Казну ће добити и предузетник и то у висини од 300.000 до 500.000 динара.
Послодавац је у обавези да пре увођења ноћног рада затражи мишљење синдиката о мерама безбедности и заштите живота и здравља на раду запослених који рад обављају ноћу.
СВЕ БЛИЖЕ КОНАЧНОЈ ОДЛУЦИ О ЛОКАЦИЈИ НОВЕ ФАБРИКЕ: Фолксваген основао филијалу у Турској
СРПСКА ПОЉОПРИВРЕДА ЦВЕТА: Рекордан род јабуке! Ове године на руском тржишту!
Ово је листа најбогатијих Немаца: Згрнули милијарде на производњи кафе, чаја и шампона
Ако је рад организован у сменама које укључују ноћни рад, послодавац је дужан да обезбеди измену смена, тако да запослени не ради непрекидно више од једне радне недеље ноћу. Дуже од једне радне недеље запослени може радити само уз његову писану сагласност.
Иначе, највише запослених који су се одважили да радни дан започну тек од 22 сата житељи су Београда. Док су у осталим деловима Србије, сем у већим центрима, локална индустријска постројења, радионице, клубови и ресторани, забрављени већ после десет увече, у престоници која предњачи у ноћном раду највише посла има у секторима услуга, туризма и угоститељства.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)