По ТРИ КАНДИДАТА на ЈЕДНО МЕСТО! Матуранти се ОТИМАЈУ за индекс на ОВОМ ФАКУЛТЕТУ!
Нове генерације не интересују некад популарни економија и право
Навала на студије информационих технологија и медицине, као и смањено интересовање за државне економске и правне факултете широм Србије, обележили су упис 2016/17. године.
Зашто је отварање аутоперионице ДОБРА БИЗНИС ИДЕЈА: Пребукирана током целе године, али то НИЈЕ СВЕ
За место на ФОН-у прошле године борило се чак три кандидата – за 690 индекса, пријавило се 1.964 бруцоша. Међутим, највише бодова, чак 98,78, било је потребно за упис софтверског инжењерства на ЕТФ-у. У Крагујевцу је највише заинтересованих било за студије медицине, пошто се за 284 места пријавило њих 988. Више кандидата него места било је и на Филозофском и Медицинском у Нишу, а у Новом Саду на Медицинском, Факултету техничких наука, Пољопривредном...
С друге стране, највише слободних места за упис у другом кругу, нудили су државни економски и правни факултети широм Србије. Од укупно 5.662 слободних места на универзитетима у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу након првог круга, чак 1.057 било је на економским факултетима.
Неопходан број бодова у првом кругу за упис на буџет 2016/17. године:
ЕТФ, софтверско инжењерство 98,78, Математички 77,20, Архитектонски 74,54, Медицински факултет 76,54, Филолошки, српски/култура 75,30, Правни факултет 72,18, Филозофски, историја 70,86, ЕТФ, електротехника 70,62, ФПН, новинарство 67,58, Грађевински факултет 66,90.
- Примарни разлог за опадање броја кандидата од отприлике 2009. године чине демогафски фактори, а верујемо да ће тако бити и наредне три године, јер су у питању генерације рођених око бомбардовања које броје мање младих – истакао је тада декан Економског факултета у Београду Бранислав Боричић.
Невероватна прича: Од тестирања лекова до МИЛИОНЕРА
Чак 897 матураната у другом кругу могло је да упише и неки од државних правних факултета.
- Највећа навала на државне економске и правне факултете била је крајем осамдесетих и почетком деведесетих, када се пријављивало дупло више кандидата него што је било места, а сада постоји и великих број приватних школа где се будући економисти могу образовати – објашњење је бившег ректора Универзитета у Београду Бранка Ковачевића.
У прилог овим тврдњама иде и прошлогодишње истраживање портала "Инфостуд", које показује да су међу матурантима традиционално популарне студије медицине, као и да је интересовање за студије ИТ од 2012. порасло скоро дупло. Међу најпожељнијим студијама, у истој анкети, економија је на петом, а право на осмом месту, што је значајан пад у односу на године пре тога.
Све више приватних факултета
СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ВЕСТ ГОДИНЕ! Ако сте незапослени, а волите чоколаду, ИМАТЕ ШАНСУ да зарадите!
Према званичним подацима у Србији тренутно постоји десет акредитованих приватних универзитета који нуде добре услове за будуће студенте. Међутим, још је већи број приватних факулета по мањим местима, а нарочито приватних високих школа.