Помоћ и подршка у запошљавању теже запошљивих
У првих девет месеци ове године Национална служба за запошљавање укључила је 108.345 лица из категорије теже запошљивих у неке од мера активне политике запошљавања. Овим категоријама се посвећује посебна пажња, како би им се омогућило да се што успешније укључе у свет рада.
Категорији теже запошљивих припадају незапослени који због свог здравственог стања, недовољног или неодговарајућег образовања, социодемографских карактеристика, ситуације на тржишту рада или других објективних околности, теже налазе посао.
За њих су дизајнирани програми и мере активне политике запошљавања који им, пре свега, омогућавају равноправнији положај на тржишту рада. Пружање помоћи подразумева предузимање конкретних активности, које ће довести до запошљавања или повећања запошљивости ових лица. Посебна пажња при укључивању у мере даје се особама које се истовремено суочавају са више фактора отежане запошљивости.
Мере или програми у које ће се лице укључити првенствено зависе од његових потреба за пружањем подршке од стране Националне службе за запошљавање у тражењу посла, што се затим усклађује са потребама тржишта рада.
Национална служба је креирала посебне пакете услуга за ове категорије незапослених.
Пакет услуга за вишкове запослених подразумева неколико корака, у зависности од тога да ли се делује превентивно, пре престанка радног односа или након пријаве на евиденцију незапослених. У циљу превенције незапослености организују се информативни састанци са послодавцем који се суочава са вишком запослених, синдикатима и потенцијалним вишковима запослених.
На састанцима се анкетирају и саветују потенцијални незапослени да се кроз конкретне активности, у Клубу за тражење посла (петодневни програм посебно дизајниран за вишкове запослених), на Радионици за психолошку подршку планирању каријере (једнодневни програм посебно дизајниран за потенцијалне вишкове запослених), кроз Обуку за развој предузетништва и Обуку за активно тражење посла, активирају и подстакну да отпочну са сопственим послом или пронађу нови посао.
Раднике који су као вишак запослених већ дошли да се пријаве на евиденцију незапослених, НСЗ приоритетно укључује у програме и мере активне политике запошљавања, са циљем што бржег запослења и спречавања пада у дугорочну незапосленост.
Пакет услуга за младе подразумева сет корака које НСЗ реализује са циљем превенције застаревања знања и вештина које поседују, како би се оснажили на тржишту рада и спречила њихова дугорочна незапосленост.
Први корак је процена запошљивости, следи утврђивање индивидуалног плана запошљавања и процена мера које су најпогодније за активацију и подизање запошљивости (професионална оријентација и саветовање о планирању каријере, програм стручне праксе, субвенције за запошљавање и самозапошљавање, програм функционалног основног образовања одраслих и др.).
Пакет услуга за лица без квалификација, нискоквалификоване и дугорочно незапослене обухвата оне мере које су најпогодније за активацију и подизање запошљивости ове категорије. Њима су, пре свега, намењени Тренинг самоефикасности за квалификована дугорочно незапослена лица и мотивационо-активационе обуке за лица без квалификација и нискоквалификоване, затим укључивање у програме функционалног основног образовања одраслих и стицања практичних знања, јавни радови и др.
Пакет услуга за особе са инвалидитетом подразумева посредовање у запошљавању и њихово укључивање у програме и мере активне политике запошљавања намењене овој категорији.
Применом ових афирмативних мера и активности, Национална служба за запошљавање успева да у доброј мери помогне теже запошљивим категоријама да се лакше интегришу у свет рада и спречи њихова маргинализација због положаја у ком се налазе.
Више информација можете пронаћи на следећим линковима: