ПОЗНАТО ЈЕ ДА ЈЕ РАД У ТРАФИКАМА НАПОРАН, али ове ужасне детаље сигурно нисте знали!
Њихови проблеми тешко да су вам икада пали на памет
Запослени у трафикама имају очајне услове за рад. Мокри чворови у већини случајева не постоје, па морају да се довијају на разноразне начине како би обавили нужду. Највећа мука је кад дођу празници, а околни кафићи не раде, па морају да ћуте и трпе. Тада чак ни воду не пију.
Њихови проблеми тешко да су вам икада пали на памет. А и ко ће, после милион мука које свако од нас има, мислити још на раднике из трафика?! А они су наше прве комшије и вероватно прве особе које вам пожеле добро јутро када допуните бус-плус или купите цигаре. Оно што што ми прихватамо здраво за готово, њима је недосањани сан – тоалет.
РАДИТЕ ПО 8Х ДНЕВНО, АЛИ НЕМАТЕ ДОВОЉНО НОВЦА? Ово су НАЧИНИ да зарадите ЈОШ ВИШЕ!
Жена која већ неколико година ради у трафици у центру Београда открила је како изгледа бити радник трафике:
– Кад сам почињала да радим у трафици, стари радници, који су дуже запослени, су ме упутили где могу да идем у тоалет. Овде сам већ неколико година, па сам после и ја новим запосленима говорила којим тоалетом у близини је најбоље да се послуже. То су углавном локали који се налазе у близини трафике, као рецимо маркет, кафић, бутик, ауто-школа, соларијум... Дакле, било који локал који има мокри чвор, а налази се у близини трафике – рекла је она на почетку разговора
.
Власници киоска углавном имају договор са газдама оближњих локала да њихови радници могу да користе тоалете.
– Треба се упознати са свим тим људима не би ли те пустили да користиш WC. Углавном не праве проблеме јер знају да сам из трафике, па ме пусте унутра – каже ова дама.
Највећи проблем јесте кад радницима „пригусти”, па морају да траже тоалет по сваку цену. Најгоре од свега је то што се трафика никада не затвара, већ се само закључају врата. Али и ту настаје проблем – ко ће да причува киоск?
– Свака трафика углавном има сталне муштерије, људе који живе у близини и који нам долазе сваки дан. Треба проценити и коме се трафика може оставити на чување пошто се фрижидери и пулт не затварају. Они муштеријама кажу да мало причекају и да ће се радник врло брзо вратити – рекла нам је она.
Многима одговарају скоро сви услови када је у питању рад у трафици, па чак и плата која ретко када прелази 250 евра, али не и онај најбитнији – постојање мокрог чвора. Зато неки баш из тог разлога дају отказ после само неколико дана. Кад је недеља, још ако се поклопе хладно време и ветар, радници су у великом проблему пошто напоље не излази скоро нико, па немају коме ни да оставе трафику на чување.
СВИ СЕ ЖАЛЕ НА МАЛЕ ПЛАТЕ: А ево где је зарада у Србији "скочила" за 126 одсто!
– И ако имаш где да одеш, џабе ти ако нема ко да припази на киоск тих неколико минута. Ја сам већ добро упознала комшилук, а неке комшинице су ми чак оставиле бројеве телефона у случају да ми нешто затреба – препричава племените поступке својих муштерија.
Трафика у којој ради ова жена отворена је нон-стоп. Срећом, у ноћној смени нису запослене девојке. Током празника, међутим, ситуација додатно добија на драматичности, а фрка за проналаском тоалета је максимална.
– Претпостављам да колега, који ради трећу смену, изађе напоље и обави то што има да обави. Искрено, нисмо разговарали на ту тему. А пошто наша трафика ради сваког дана у години, за празнике се добијају дупле дневнице. Али, није све у парама. У близини не ради ниједан од локала у који иначе идемо када нам је потребан тоалет и то је незгодно. Тај дан буквално избегавамо да пијемо течност, а смена нам траје осам сати – шокирала је изјавом.
Прошли посао јој је такође био рад у трафици, а одмах поред ње се налазио још један киоск. Када би колегиница или она биле принуђене да посете тоалет, једна од њих две би закључавала своју трафику и потом мотрила на обе док се ова друга не врати.
Напоменула је да она не зна за трафику која има мокри чвор, али не може да гарантује да таквих радњица на тротоарима нема уопште.
Да ли сте икада били изнервирани због непријатног продавца у трафици? Сигурно је да јесте. Али, поставите се у њихову кожу. Плате које добијају за рад су срамне, неретко су мање од 30.000 динара, а притом немају ни основне услове за рад. За промену, следећи пут им се насмејте и понудите се да им причувате киоск док они не обаве то што морају. Ваших пет минута је ништавно наспрам њихових мука које свакодневно морају да трпе.