"За десет сати рада и до 5.000 динара" Власници плантажа јагода пронашли НОВИ НАЧИН да привуку бераче
Поједини чак неће да праве ни паузу за доручак да би што више набрали
Узгајивачи јагода ове године очекују добар род, а неки су да би привукли бераче овога пута променили начин плаћања. Осим тога што је све старија радна снага која хоће да бере јагоде проблем је и то што се у време трајања пандемије корона вируса неки нерадо одлучују за рад међу више људи.
ПОЧИЊЕ ИЗГРАДЊА МОДЕРНОГ ЦЕНТРА: Рудник ускоро добија неизбежну ПОЛАЗНУ ТАЧКУ (ФОТО)
МОРЕ ДУПЛО СКУПЉЕ: Најјефтиније летовање у Грчкој кошта чак 1.320 евра, али ни ту НИЈЕ КРАЈ ТРОШКОВИМА
НА СЕЛУ ЈЕ БУДУЋНОСТ: Крагујевчани напустили посао, баве се пчеларством и имају НАЈВЕЋУ ОПЛОДНУ СТАНИЦУ У ЕВРОПИ
Бранко Матић, из приградског насеља Клупци, има око четири хектара под јагодама које узгаја годинама, каже да се из бојазни да се неће наћи довољно берача ове године уместо плаћања дневница одлучио се за други систем.
- Да бих привукао бераче решио сам да их овога пута плаћам 40 динара по килограму набране јагоде, док сам прошле године давао 240 динара за сат. За два хектара требало ми је 40 људи, а сада шест људи бере хектар - објашњава Матић.
Вештији тако за десет сати рада дођу до зараде од око пет хиљада динара.
- Поједини чак неће да праве ни паузу за доручак да би што више набрали, односно зарадили. Иначе, око Васкрса Руси су плаћали килограм јагоде 300 динара, а откупљивачи у Београду 350, док сада Руси дају сто динара за килограм јагоде прве класе. Ове године очекујем око 20 тона по хектару, а то је бољи род него прошле када сам имао проблема са захлађењем које је "пресекло" цветање док овога пута мраз није "погодио" моје јагоде - прича Матић.
У "Пољосавету", који осим Лознице покрива и суседне малозворничку, љубовијску и крупањску општину, кажу да је очекивани овогодишњи род на нивоу лањског, између 15 и 20 тона. Пошто се засади јагоде наводњавају системом "кап по кап" на њих не утиче суво земљиште, али им је засметало захлађење које је утицало на скидање цветова на неким засадима.
Јагоде су у фази бербе која ће трајати до почетка јуна. Њена цена била је на почетку до 500 динара, али је падала како је берба одмицала и расла понуда, да би према речима произвођача јутрос била сто динара. Због трајања пандемије ковида-19 препоручује се узгајивачима да појачају хигијену бербе и поштују све прописане мере.
- Потребно је редовно чишћење и дезинфиковање амбалаже, транспортних средстава и остале опреме која се употребљава током бербе. Да берачи носе рукавице, користе дезинфекциона стедства, просто повећају хигијену током рада на засадима - каже Златица Крсмановић, дипломирани инжењер воћарства из лозничког "Пољосавета" на чијем подручју јагода заузима око 50 хектара.
БИЗНИС КОЈИ ЋЕ ВАМ У СРБИЈИ ДОНЕТИ БОГАТСТВО! Зарада и до 13.000 ЕВРА, а посао никад лакши!
Лончар саопштио СЈАЈНЕ ВЕСТИ за медицинаре: "У јуну посао за 100 лекара и 200 сестара"
Корона "напала" и малину: Да ли ће бити довољно радника за бербу црвеног злата?
СТАН У СТРОГОМ ЦЕНТРУ БЕОГРАДА ЗА "СМЕШНЕ" ПАРЕ: Могуће је, али постоји ЈЕДНА ЦАКА у целој причи
СРБИЈА ОСЕЋА ЗНАЧАЈНИ ПОМАК: Економија ускоро достиже свој врхунац - незапосленост сведена на 10 посто!