Сматрате да заслужујете већу плату, али не знате КАКО ДА ТО СХВАТИ И ВАШ ШЕФ?
Договор око плате представља проблем и радницима и послодавцима.
Већ дуже време сте незадовољни својом платом, односно колико ваш шеф цени ваш рад.
Сматрате да вредите много више него што вам он то показује, али не знате како да му наговестите да је време да се ваша зарада увећа.
Не желите да делујете незахвално, али исто тако хоћете да он зна да ви цените себе и да врло лако можете да одете из фирме уколико вам неко други понуди боље услове.
ФАНТАСТИЧАН УСПЕХ СРПСКИХ ФИЗИЧАРА НА ОЛИМПИЈАДИ! Ово је понос наше државе
ВАЖНО ЗА СВЕ ПЕНЗИОНЕРЕ: Почело пријављивање за рехабилитацију у бањама, ови услови се морају испоштовати
СТАН И АУТОМОБИЛ ЧЕКАЈУ ВЛАСНИКА У "УЗМИ РАЧУН И ПОБЕДИ 2021": Тачан термин првог извлачења
Будите опрезни, јер граница може врло лако да се пређе и да оставите погрешан утисак, иако то нисте имали намеру.
Да вам се то не би догодило, имамо за вас неколико битних савета.
1. Сачекајте да урадите нешто битно, па онда тражите повишицу
Уколико већ дуже сматрате да плата треба да вам буде већа, а шеф свима понуди одређени посао, будите први који ће се пријавити да исти и обави. То ће сигурно остати упамћено, а највише уколико своје задатке обавите на највишем нивоу.
Тада је најбоље време да тражите повишицу, јер ће шеф имати на уму да сте урадили нешто битно за његову фирму, као и да сте преузели иницијативу за разлику од других.
2. Напишите, разрадите и провежбајте план
Не улазите на састанак празних руку, и без претходне припреме. Смислите листу конкретних разлога зашто заслужујете повишицу, запишите је, и прођите кроз њу да бисте осигурали самопоуздан и убедљив наступ. Можда поред тих својих разлога желите да поменете да сте у последње време имали више одговорности на послу, додатне задатке, да сте успешно усвојили нове стратегије и привели крају пројекте, и које планове имате да у будућности побољшате успешност свог сектора.
3. Уколико је фирма у финансијским проблемима, никако не тражите повишицу
Добро ослушкујте финансијску ситуацију у фирми. Да ли су други добили повишице, да ли је фирма у дуговима или је остварила велики прилив. То су све ствари о којима морате да мислите пре него што се одлучите да тражити повећање плате.
Оно што је сигурно, уколико тражите повећање плате, када је фирма у проблемима, нећете је добити.
4. Обуците се за успех
Чак и ако је кодекс облачења у вашој канцеларији опуштенији, када се ради о вашем састанку, треба да се обучете за позицију коју желите. Ставите кравату, испеглајте кошуљу, или скините са ормара оне неудобне салонке у којим се осећате најдоминантније. Иако не желите да изгледате као да се превише трудите, углађен и професионалан изглед не може да шкоди, и само ће помоћи вашем самопоуздању.
5. Не дајте никакве ултиматуме ако нисте заиста спремни да изгубите посао
Будите опрезни како представљате Вашу молбу. Не желите да будете превише груби или да делујете захтевно. Наравно, будите самоуверени и асертивни, али пазите на свој тон и фокусирајте се на то да будете стрпљиви, професионални и пуни разумевања.
Опрез при преговарању. Никако не употребљавајте речи: “Желим повишицу, иначе..!”, ма колико да сте бесни, јер желите да останете у добром сећању колегама, а у добрим односима са шефом чак и ако Вас он или она одбију. Никад се не зна у ком ће правцу отићи ваше каријере и где ћете се опет срести.
6. Немојте употребити информације о платама Ваших колега као аргумент за добијање повишице
То је оговарање, а нећете добити већу плату ако се тако непрофесионално представите пред надређенима. Уместо тога, фокусирајте се на Ваше индивидуално искуство и постигнућа и разлоге зашто треба да добијете повишицу.