СТИЖУ ЛЕПЕ ВЕСТИ: Ове године запослено више од 1.400 особа са инвалидитетом
По Закону о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом сваки послодавац који има најмање 20 запослених има обавезу да запосли одређени број особа са инвалидитетом.
За седам месеци ове године, према евиденцији Националне службе за запошљавање, посао је нашло укупно 1.429 особа са инвалидитетом, од којих 562 жене, а за време епидемије корона вируса Инспекторату за рад су се обратиле три особе са инвалидитетом у циљу заштите права из области радног односа.
У сва три случаја није било основа за предузимање корективних или репресивних мера, кажу за Танјуг у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
У Србији расте број огласа за ПОСАО: Ево која су НАЈТРАЖЕНИЈА занимања
Од понедељка креће пријава за програм "Моја прва плата": Ево ко све може да се пријави
Влада Србије издвојила ДВЕ МИЛИЈАРДЕ ЗА МЛАДЕ: Ево кад почиње програм "Моја прва плата"
Од 1. марта до 31. јула ове године са евиденције НСЗ укупно је запослено 1.150 особа са инвалидитетом, од тога 462 жене.
По Закону о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом сваки послодавац који има најмање 20 запослених има обавезу да запосли одређени број особа са инвалидитетом.
Испуњавање обавезе запошљавања особа са инвалидитетом контролише Пореска управа, која је у 2019. години обавила 1.104 контроле и донела решења о обавезној уплати износа од 50 одсто просечне зараде по запосленом у Републици Србији, у укупном износу од 22,9 милиона динара.
У Пореској управи за Танјуг наводе да су послодавци на рачун Буџетског фонда за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом у 2019. уплатитли 4,3 милијарди динара.
Реч је о послодавцима који су се определили да обавезу запошљавања особа са инвалидитетом испуне уплатом износа од 50 одсто просечне зараде по запосленом у Републици Србији за сваку особу са инвалидитетом коју нису запослили, као и послодавцима којима је Пореска управа у поступку контроле утврдила обавезу и наложила уплату средстава у Буџетски фонд.
По Закону о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом, прописано је новчана казна од 200.000 до милион динара у случају да послодавац не испуни обавезу запошљавања особа са инвалидитетом, од 10.000 до 50.000 динара за одговорно лице у правном лицу, а од 5.000 до 400.000 динара предузетник.
Тим законом је прецизирано да је послодавац који има од 20 до 49 запослених дужан да запосли једну особу са инвалидитетом, док је онај са 50 и више запослених дужан да у радном односу има најмање две особе са инвалидитетом, и на сваких наредних започетих 50 запослених по једну особу са инвалидитетом.
Правилником о начину праћења изврђавања обавезе запошљавања особа са инвалидитетом и начину доказивања извршења те обавезе прописано је да послодавац који има обавезу запошљавања особа са инвалидитетом јесте свако домаће или страно правно или физицко лице које има најмање 20 запослених лица, односно Република Србија за запослене у државним органима, Аутономна покрајина за запослене у покрајинским органима и јединица локалне самоуправе за запослене у органима јединице локалне самоуправе.
За директне и индиректне буџетске кориснике којима се плате обезбедују из буџета Србије обавезу запошљавања особа са инвалидитетом извршава Република Србија као послодавац на нацин који је уређен Правилником, а то је опредељивањем средстава у буџету за текућу годину за субвенције зарада особа са инвалидитетом запослених у предузећима за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом, за побољшање услова рада, унапређење производних програма и друге сврхе.
ВИНОГРАДИ НЕЋЕ ОСТАТИ НЕОБРАНИ: Ако Црна Гора не отвори границе за раднике из Србије грожђе ће БРАТИ ДИРЕКТОРИ
ДО КАДА ЋЕ РАДНИЦИ БРОЈНИХ ФИРМИ РАДИТИ ОД КУЋЕ? У игри су ОВИ ДАТУМИ
КАКО ДО ИДЕАЛНОГ ПОСЛА: Ових шест корака могу да вас доведу до савршенства
МАСОВНА ОТПУШТАЊА У ВЕЛИКОЈ БРИТАНИЈИ: Нећете веровати колико је радника остало без посла у јуну због короне!
Породица Марковић још увек живи од ковачког заната: Чекић и наковањ одјекују селом већ неколико деценија