Температура у пластеницима иде и до 50 степени, али се рад "дебело" исплати: Преродила паприка у лесковачком крају
Паприка се у Јабланичком округу гаји на 2.100 хектара.
Више од половине у пластеницима. Ове године лесковачки повртари су презадовољни и квалитетом и родом који је за трећину већи него прошле.
Преродила је. Од маја нема предаха за Стојиљковиће у селу Навалину. Производња је органска на два хектара. Од болести је штите предатори. Годишње произведу око 150 тона бабуре и љуте и готово све продају земљама у окружењу.
У ТОПЛИЧКОМ КРАЈУ ЗАДОВОЉНО ТРЉАЈУ РУКЕ: Органска малина освојила европско тржиште, цена и 500 динара по килограму
ЗАРАДА СТАБИЛНА И ПРЕКО 1.000 ЕВРА МЕСЕЧНО: Ово је једна од најпрофитабилнијих делатности (ФОТО)
ДА ЛИ ЖЕЛИТЕ ДА ОТКРИЈЕТЕ ТАЈНЕ ЗЛАКУСКЕ ГРНЧАРИЈЕ? Међународна колонија уметничке керамике у Ужицу (ФОТО)
- Приносима смо задовољни. Година је изузетно добра и погодна за паприку. За још пола хектара смо повећали ове године пластеничку производњу - каже Зоран Стојиљковић, повртар из Навалина.
Џакове и тракторску приколицу пуне десетак радница. У пластеницима, у најтоплијем периоду је и више од 50 степени. Али навикле су, кажу.
- Није лако, али ради се. Газда доноси хладан сок, хладну воду, одморимо кад је баш врућина - каже Драгиња Костић, радница.
Берићетно је и у 20 пластеника на имању Филиповића. Очекују 100 тона паприке. Уз примену агротехнике пажљиво бирају и сорте. Од семена преко заштите до бербе годишње уложе око 20.000 евра.
- Велики рад, велики труд али исплати се. Целокупна производња је већ продата - каже Марко Филиповић, повртар из Навалина.
Посадили су и ајварку. Топлота јој прија па је већ почела полако да црвени. Берба креће за двадесетак дана, раније него лане.
- Надамо се да бити принос добар, е сад, цена не би требало да буде мања од 60 динара - каже Драган Филиповић, повртар из Навалина.
"Бабура" и "шиља" откупљују се за 50 до 70 динара. Извоз је двоструко већи него лане.
- Ту предњаче Црна Гора, БиХ, Хрватска, Словенија, а ове године постајало је интересовање Грчке за лесковачком паприком - каже Јелена Стојиљковић, инжењерка ратарства PSSS Лесковац.
У Јужном поморављу годишње се произведе око 70.000 тона паприке. Захваљујући повољној клими, савременој технологији и повртарима којих је све више, свеже паприке на пијачним тезгама има до децембра.