Удвостручен број запослених пензионера: Једни раде јер су стручни, а други јер имају мала примања
Могу да бирају да ли хоће да раде пола радног времена
Рад у пензији је постао популаран у Хрватској будући да је прошле године запослено двоструко више пензионера него годину раније, али су се у пракси појавили и недостаци.
Укупно посматрано само један одсто пензионера у Хрватској користи опцију запошљавања. Једни раде јер су стручни и добро плаћени, док други "црнче" у трговачким центрима, таксијима, фабрикама... јер од малене пензије немају довољно за живот.
Мало играте фудбал, а мало кувате и чистите: Необичан ОГЛАС ЗА ПОСАО од 2.000 евра месечно привукао ВЕЛИКУ ПАЖЊУ
Усвојена одлука: Расписује се КОНКУРС ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ ПРОСВЕТАРА
Према најновијим подацима Хрватског завода за пензијско осигурање, до половине пуног радног времена запослено је тренутно 3.073 корисника превремене старосне пензије и 8.815 корисника старосне пензије, односно укупно 11.888 пензионера.
Најдебљи крај извукли су они с најнижом пензијом која им се у случају рада умањује, док корисници породичних пензија немају право на рад са пола радног времена. Пензионисани војници и полицајци имају од ове године додатно проширена права на рад, јер могу да бирају да ли хоће да раде пола радног времена уз исплату целе пензије или цело радно време уз исплату пола пензије.
Највише пензионера ради у трговини, око 2.200 њих. Готово 2.000 их се задржало у стручним и научним делатностима, док је у угоститељству и хотелијерству тренутно свега око 600 пензионера, а у шпицу туристичке сезоне, у августу, било их је више од хиљаду.
Прерађивачка индустрија запошљава око 1.500 пензионера, а више од хиљаду их је и у грађевинарству. Пословима превоза и складиштења бави се њих око 800, колико их је и у здравственој заштити и социјалном старању. У просвети их има око 400.
Највише пензионера ради у граду Загребу, готово четири хиљаде, у Приморско-горанској жупанији их је скоро 1.400 запослених, а у Сплитској жупанији око 1.100.
Приближно 1.000 их је у Истарској жупанији, па се намеће закључак да се у пензији највише ради тамо где се и најбоље живи, јер су и могућности за сам рад веће.
Најмање запослених пензионера има у Личко-сењској, Пожешко-славонској, Копривничко-крижевачкој и Вировитичко-подравској жупанији.
Међу запосленима са пола радног времена је око 7.000 мушкараца и око четири хиљаде жена.
Посматрано по занимањима, највише је запослених пензионера стручњака и научника, више од 2.000, док је руководилаца и директора око 1.700, колико и инжењера и техничара. Међу пензионерима-радницима има и по хиљаду оних с једноставним занимањима, затим занатлија те руковалаца машинама.
НОВА РАДНА МЕСТА у Србији: Посао за 1.200 људи у вртићима!
ШАНСА ЗА ВИШЕ ОД 120.000 НЕЗАПОСЛЕНИХ: Отварају се нова радна места, јавите се у фебруару!
ЗА ОВЕ ПОСЛОВЕ МОРАТЕ ИМАТИ ОСИГУРАЊЕ: Терет компанијама и ВЕЋА одговорност према клијентима!
ОВА бабица не жели да оде из Србије, а ОВАКО изгледа један њен радни дан
"Искључује жене и ствара тензију" Разговори о фудбалу ће ускоро бити забрањени на радном месту?