ВЕЛИКА ШАНСА ЗА НЕЗАПОСЛЕНЕ: Ево која ће занимања бити тражена у 2017. години!
Процене су да ће ове године запосленост бити повећана за око четири одсто
Стручњаци за развој софтвера, од пројектаната до аналитичара, али и машински инжињери, шивачи текстила, заваривачи и резачи пламеном, монтери, армирачи, комерцијални и трговински заступници... само су нека од занимања за којима ће током ове године бити повећана тражња - овакве резултате показала је акета међу послодавцима коју је спровела Национална служба за запошљавање (НСЗ), према чијим проценама ће у Србији ове године запосленост бити повећана за око четири одсто.
НАВАЛА ЗА ПОСАО У ПОРЕСКОЈ УПРАВИ: Ево који се радници траже и колико има пријављених до сада
Када су у питању области, очекивања су да највише запошљавања бити у области трговине и поправке моторних возила (6,3 одсто), затим у области прерађивачке инсутрије (5,3), грађевинасртву (4,8), информисању, комуникацијама и саобраћају (3,1) и пољопривреди, шумарству и рибарству (2,4). Са друге стране, најмање запослења биће у области финансијске делатности (-3,2 одсто).
Подаци показују да су послодавцима много више потребни радници који располажу техничко-технолошким знањима, и то не само они са високом стручном спремом. Тако, потражња постоји за онима који се баве развојем софтвера, информационим технологијама, затим машински инжињери, руковаоци машина за обраду метала, али и армирачи, монтери, заваривачи... Са друге стране, у много мањој мери су им потребни они који располажу друштвено-хуманистичким знањима.
Један број предузећа, показала је анкета, наводи и да при запошљавању нових радника има проблем јер не може да пронађе оне који имају адекватне квалификације, без обзира на степен образовања. То је највише изражено у областима прерађивачке индустрије, у трговини и грађевинарству.
Према проценама НЗС, највећа планирана запосленост требало би да буде у региону јужне и источне Србије (5,4 одсто), а најмања за регион КиМ (1,8). Посла ће, према овим подацима, највише бити у малим предузећима (око 7,4 одсо), затим и у средњим (4,3), док се најмањи раст запослености планира за велика предузећа (1,4).
Истраживање НЗС “Анкета послодаваца 2016/2017“ рађено је током новембра 2016. године, на терену, и у њој је учествовало више од 3.770 предузећа.
Најтраженија занимања
- Стручњаци за развој софтвера (пројектанти софтвера и аналитичари),
- Возачи тешких теретних возила и камиона
- Трговачки техничари
- Трговци у малопродаји
- Машински инжењери
Шта се тражи од посебних знања
- Познавање информационо-комуникационе технологије
- Поседовање разних врста дозвола (возачка, за ношење оружја, разне лиценце за планере, пројектанте, извођаче радова, лиценце за рачуновође, у области саобраћаја...)
- Познавање страних језика
Шта је пожељно од личних вештина
- Склоност ка раду са стварима и производима
- Комуникативност
- Тачност и прецизност
- Склоност ка изналажењу практичних решења
- Склоност ка брзом темпу рада