Велико интересовање компанија за програм "Моја прва плата": Ови профили су НАЈТРАЖЕНИЈИ
По позивима послодаваца види се да је овај програм од значаја за целокупну привреду
Рок пријава послодаваца за слободне позиције у програму "Моја прва плата" је 25. септембар. Паралелно млади који су заинтересовани за програм у сваком тренутку имају увид које су позиције оглашене и њихова пријава почиње 1. октобра.
Није ограничен број позиција на које млади могу да конкуришу.
ВЕЛИКА ШАНСА ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Отварају се нове аутомобилске индустрије у овим градовима, посао за 4.000 радника
КО ЈЕ ПРОСЕЧНА ПРЕДУЗЕТНИЦА У СРБИЈИ? Ово је сектор где су жене у Србији најзаступљеније!
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Више од 12.000 отворених радних места у школама и вртићима
Ана Стојановић, руководилац службе за дуално образовање Привредне коморе Србије, каже да је понуда послодаваца за сада врло разнолика.
Када се говори о високом образовању најтраженији су инжењери електротехнике, машинства, ИТ струке али и правници, економисти.
Када је реч о занимањима за средњи ниво образовања то су бравари, заваривачи, конобари, кувари, пекари, месари, радници у текстилној индустрији, објашњава Стојановићева.
Додаје да је у Београду и Нишу највећи број пријава, али не заостају ни Краљево, Крушевац, Ваљево, али и остали крајеви Србије.
-Што се тиче малих и микро предузећа, они који имају до пет запослених предњаче у пријавама. Међутим, не бих могла да кажем да изостају и велике компаније, наглашава Ана Стојановићева.
Према њеним речима, средње и велике компаније такође бележе велики број пријава с обзиром да је ово прилика за послодавце да учествују у програму дођу до кадра који им недостаје.
-За сада примат има приватни сектор. Оно што је акценат је укључивање приватног сектора с обзиром да трошкове стручног оспособљавања сноси држава, каже Стојановићева.
Додаје да је у овом програму отворена могућност да 10.000 младих, који имају диплому средње школе или факултета и мање од 30 година живота своја прва радна искуства стичу код послодаваца. Реч је стручном оспособљавању које траје девет месеци.
Послодавци се пријављују преко портала mojaprvaplata.gov.rs и оглашавају своје позиције са детаљним описом радних места. Опредељују ментора који ће бити задужен за младе а трошкове оспособљавања сноси држава.
-У буџету Србије опредељено је две милијарде динара што значи да ће се средства исплаћивати директно корисницима преко Националне службе за запошљавање, истиче Стојановићева.
Објашњава да они који имају диплому средње школе ће на месечном нивоу добијати 20.000 динара, увећане за доприносе за случај повреде на раду и професионалне болести, док ће они са дипломом факултета на месечном нивоу добијати 24.000 динара плус доприноси. Такође послодавци имају могућност да на тај износ определе и додатна средства.
-Иако је стопа незапослености у Србији доста смањена, када погледамо структуру тих незапослених у њима доминирају млади који немају радно искуство, наглашава руководилац службе за дуално образовање ПКС.
Код 90.000 особа који се воде као незапослени 60.000 су млади који мају завршену средњу школу. Нада се да ће овај програм постати нека врста традиције и очекују добре резултате. По позивима послодаваца види се да је овај програм од значаја за целокупну привреду.