За отварање радње са половном гардеробом довољно вам је и 500 евра, а зарада често буде и ПЕТОСТРУКА
Због великог промета све више оваквих продавница
Радње са половном гардеробом ничу готово на сваком кораку, а разлог је тај што је зарада од њих више него добра.
Прочитајте и:
- Никола жели да постане највећи произвођач јаја на Балкану: Отишао је из Београда и започео бизнис који се исплати за 6 месеци (ФОТО)
- СРЕДЊОШКОЛАЦ ЗЕМЉОРАДНИК ЗА ПРИМЕР: Школарац Матеја Богдановић (16) већ газда фарме живине
- Посао за ХИЉАДЕ ЉУДИ: У овим српским градовима се ускоро отварају НОВЕ ФАБРИКЕ
Улагања нису велика, од 500 до 700 евра да би се бизнис започео, килограм гардеробе на велико може да се купи и за један евро, а зарада зна да буде трострука, па чак и петострука, кажу власници.
Гардероба по веома ниским ценама, али и познате робне марке по повољним ценама, те комади одеће из увоза којих нема код нас у продаји, разлог су због чега купци углавном посећују секенд хенд радње.
Премда је уобичајено да се мисли како су најчешћи купци они са ниским примањима, то није правило, јер доста људи који желе фирмирану одећу за мале паре купује у таквим радњама.
Због доброг промета, али и ниских улагања, све је више оваквих продавница.
Маријана Баругџић власница је секенд хенд радње у Шапцу на којој купце привлачи натпис "одећа за 100 и 50 динара", али и њен изглед јер је обучена по последњој моди.
- Ципеле које су на мени биле су 200 динара, а у огласима су око шест хиљада, а притом ове моје нису нигде оштећене. Овде имате ствари какве не можете да нађете у бутицима са новом гардеробом. Има ствари које су још са етикетом, али и добро очуване ношене одеће. У другим радњама тешко да можете да нађете поједине комаде одеће марки као што су "Зара", H&M, "Нике", "Хуго Boss", "Версаце", "Цалвин Клеин", а међу половном увозном гаредробом може свашта да се нађе – прича Маријана.
Само у улици у којој је њена радња има још десетак бутика половне одеће. Маријана каже да и поред конкуренције може добро да се заради.
Уносан бизнис: Узгој ОВЕ биљке доноси и десетоструку зараду, а све је потпуно ЛЕГАЛНО
- Прво сам држала бутик са гардеробом из Турске, а онда сам схватила да је ово далеко исплативије. После две године тврдим исто. Видела сам да су то лепе ствари које се продају и одлучила сам да кренем са продајом половне гардеробе. Нико ко је почео са овим послом није затворио радњу, а број продавница се само повећава. Ипак, важно је имати мало бољу гардеробу, јер има оних који долазе само због познате марке – прича власница бутика у једној од прометнијих улица у Шапцу.
Конкуренција је велика, у сваком граду има на десетине радњи са половном гардеробом, али је у свим продавницама гужва. Марија прича да је највећа зарада ако се роба набавља директно из иностранства, али може да се опстане и ако се купује од препродаваца. Да би се почео бизнис, потребно је од 500 до 700 евра.
Како до новца за покретање сопственог бизниса?
- Локал у мањим градовима кошта око 100 евра месечно. Ако неко хоће да иде у Аустрију или Немачку, не треба му више од 100 евра да плати карту и сам донесе гардеробу. Ако купујете у велепродајама код нас, такође не треба много новца. Недавно сам набавила цео контигент из Сенте, а роба је дезинфикована и безбедна. Постоје три класе: прва, крем, екстракласа. Прва је најлошија, а екстра је квалитетна гардероба. Најјефтинија класа кошта од једног евра па до три евра по килограму, а крем класа је око седам-осам евра. Ја сам скоро купила 15 килограма по 4,5 евра. У тим џаковима је било 100 мајица. Ако сам уложила 8.000 динара, могу да зарадим и до 25.000 динара. Некада може и петоструко да се заради – прича Марија.
Купци долазе због ниских цена и познатих марки, али и због оригиналних комада којих нема на нашем тржишту.
- Ова ствар је квалитетна и оригинална. Кад купиш, знаш да је други неће имати. Мајице за пролеће, скоро нове, коштају од 200 до 400 динара, панталоне 300 до 400 динара. За 1.000 динара можете комплетно да се обучете – каже Маријана.