Желите да будете пилот? Ово су услови
Процењује се да само два одсто људи од целокупне светске популације могу да буду пилоти борбених авиона. Перфектно здравље, издржљивост и одређене менталне предиспозиције су само неке од ствари које се очекују од будућих пилота.
Дечачки сан Жарка Жарковића био је да се међу облацима нађе сам у кокпиту "миг 29". На корак је од тога да тај сан и оствари.
Реални раст БДП-а Србије 3,4 одсто у четвртом кварталу
Жарко је кадет пете године Војне академије, смер војно ваздухопловство, скоро ће бити један од ретких који ће моћи да вам опише какав је осећај парати небо и звук овим авионом.
Да би неко управљао борбеним авионима, за почетак мора да воли математику. Наиме, пријемни за војну академију састоји се од математике и провере физичке спремности.
Они који успешно положе пријемни упућују се на Војно-медицински институт где се подвргавају лекарским прегледима који трају недељу дана.
Међу онима који би да аплицирају влада фама да не смеју да имају ни једну пломбу на зубу. То је наравно претеривање, али да се не лажемо, од кандидата се очекује добро здравље, јер у изабране се улаже врхунско знање и много новца.
Немачка већ деценијама плански регрутује страну радну снагу, али сада су први пут дозволили усељење и пре него што нађете посао. Мајор Ненад Бачевић, специјалиста ваздухопловне медицине, каже да је веома битно да кадети буду здрави у тренутку прегледа, али и да лекари морају да предвиде какво ће њихово здравље бити у наредних 25 година, колико траје летачка каријера.
Потпуковник Душан Крнетић, специјалиста ваздухопловне медицине објашњава да се са пилотима ради као са врхунским спортистима. "Као што они имају тимове да раде за њих тако и наши пилоти имају. Прати их тим психолога и лекара специјалиста, током целе године, током летења они су стално под контролом".
Од данас ЕЛЕКТРОНСКИМ ПУТЕМ уплата пореза на имовину!
У здравом телу, борбени дух
После детаљних здравствених прегледа следе тестови и разговори са психолозима. Они који желе да управљају небеским зверима, не морају да буду само физички здрави.
Њихова психа мора да буде другачија од већине осталих. Зато се будући кадети тестирају, групно, индивидуално, решавају тестове опште и специфичне интелигенције, као и тестове црта личности.
Управо ови тестови многе обесхрабре. Нико не воли да испадне глуп ни пред собом ни у друштву. Али заправо то је још једна велика заблуда оних који се плаше да пробају.