Желите да покренете БИЗНИС, али немате паре - од државе бесповратно можете добити до 70 одсто средстава
Отворене позиве тренутно имају Развојна агенција Србије, Фонд за развој, Фонд за иновативну делатност, као и Национална служба за запошљавање
Млади предузетници који одлучују да покрену бизнис, али и искуснији привредници који планирају даљи развој и раст својих фирми, најчешће као један од главних изазова у пословању истичу мањак финансија. Ризик банкарских позајмица често их одвраћа од инвестирања на овај начин, али зато држава која кроз своје програме тренутно из четири извора нуди подршку привреди. Неки од конкурса омогућавају чак и до 70 одсто бесповратних средстава за пројекте унапређења пословања, дигиталне трансформације, сарадњу науке и привреде, запошљавање особа са инвалидитетом...
Отворене позиве тренутно имају Развојна агенција Србије, Фонд за развој, Фонд за иновативну делатност, као и Национална служба за запошљавање.
Развојна агенција Србије има отворен јавни позив за Програм подршке дигиталној трансформацији микро, малих и средњих предузећа (MMSP). Услов за учешће у програму је да су предузећа регистрована у АПР-у најмање две године, да су измирила све обавезе по основу пореза и доприноса и да имају израђену Стратегију дигиталне траснформације од стране сертификованог консултанта.
Укупан буџет Програма је 70 милиона динара, а сваки корисник може добити максимално 600.000 динара. Средства се одобравају као суфинансирање у висини до 50 одсто износа оправданих трошкова без ПДВ-а, за сваку пројектну активност, по принципу рефундације.
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ НАЈАВИО: Велики новац ћемо уложити у спортску инфраструктуру
Брнабић најавила: Плате ће расти и у наредним годинама, минимална цена рада треба још много да расте (ВИДЕО)
Министарство продаје заплењене тартуфе - ЕВО о којој количини је реч
Средства из овог програма намењена су за суфинансирање увођења решења предвиђеног Стратегијом дигиталне трансформације – унапређење или увођење нових пословних процеса, пословних модела, производа и услуга, али и за израду Стратегије дигиталне трансформације.
Фонд за иновациону делатност додељује државну помоћ за иновације кроз два актуелна конкурса. Први је Програм раног развоја који финансира пројекте из било које области науке и технологије, односно било ког индустријског сектора. Износ финансирања може бити максимално 80.000 евра, односно 70 одсто укупно одобреног буџета пројекта, а пројекат се мора реализовати у року од 12 месеци.
Други конкурс се односи на Програм сарадње науке и привреде и такође покрива максимално 70 одсто укупних трошкова за пројекте које подносе микро или мала предузећа, односно 60 процената ако је главни подносилац пријаве средње предузеће. Максимални износ финансирања је 300.000 евра по пројекту.
Средства се могу користити за финансирање зарада, опрема и материјала за истраживање и развој, пословног простора, услуга везаних за истраживање развој, саветника за истраживање и развој и пријаву патента и сертификацију.
Међу конкурсима Националне службе за запошљавање тренутно су отворена два намењена послодавцима за запошљавање особа са инвалидитетом.
Први позив односи се на субвенцију зараде за особе са инвалидитетом без радног искуства у 2019. години, а средства из другог конкурса намењена су за рефундацију трошкова подршке особама са инвалидитетом које се запошљавају под посебним условима у 2019. години.
Послодавац који на неодређено време запосли особу са инвалидитетом без радног искуства, има право на субвенцију зараде за ту особу, у трајању од 12 месеци. Субвенција се одобрава на основу поднетог захтева послодавца, у висини до 75 процената укупних трошкова зараде са припадајућим доприносима, али не више од износа минималне зараде.
У оквиру другог конкурса, послодавац који запосли особу са инвалидитетом, која се запошљава под посебним условима, може да оствари право на рефундацију трошкова зараде радном асистенту, у висини до 50.000 динара месечно, уз обавезне порезе и доприносе. Такође, има право на рефундацију примерених трошкова прилагођавања радног места за запошљавање тог лица, у максималном једнократном износу до 400.000 динара по особи са инвалидитетом.
У оквиру Програма промоције предузетништва и самозапошљавања привредницима је на располагању 300 милиона динара, од чега је 250 милиона намењено за спровођење програма, а 50 милиона динара за трошкове спровођења програма обуке и менторинга.
За овај програм могу конкурисати новоосновани предузетници, пољопривредна газдинства, микро и мала привредним друштвима старости до две године, као и сви заинтересовани за отпочињање сопственог бизниса.Програм подстиче финансирање младих предузетника старости 18-35 година, жена предузетница, повратника и предузетника који улажу у пољопривредни сектор.
Програм укључује бесповратна средства корисницима који успешно отплате кредит у износу до 20 одсто укупног инвестиционог улагања, а максимално до 360.000 динара. Повољни банкарски кредити у максималном износу од 3,6 милиона динара додељиваће се за финансирање инвестиција.
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ НАЈАВИО: Велики новац ћемо уложити у спортску инфраструктуру
АНА БРНАБИЋ НАЈАВИЛА: Нова радна места, ауто-путеви, ИЗДВАЈАЈУ се значајна СРЕДСТВА
РУСИ ОБЕЋАЛИ: "Северни ток 2" ће прорадити до краја 2020. године!
Добре вести за предузетнике: Олакшице за "фриленсере" почетком 2020. године
Министарство продаје заплењене тартуфе - ЕВО о којој количини је реч