У НАУТИЦИ ЈЕ ПОТЕНЦИЈАЛ СРБИЈЕ: 5.000 слободних радних места
Наутика мора да добије статус привредне гране у развоју, попут бањског и сеоског туризма, закључак је скупа посвећеног потенцијалима наутичког туризма на војвођанским каналима, који је одржан у Куцури, у организацији Еколошког покрета Врбаса (ЕПВ).
Наутика мора да добије статус привредне гране у развоју, попут бањског и сеоског туризма, а отварањем најмање 3.000 километара пловних путева појавило би се око 5.000 радних места.
- Само шест од укупно 600 километара основне каналске мреже у Војводини није пловно, тако да је велика заблуда да се на њима не може развијати наутички туризам. У плану је да се до 2025. године наутички потенцијали унапреде кроз изградњу марина, пристана и привезишта за рекреативна пловила - истакао је заменик генералног директора ЈВП Воде Војводине Стеван Илинчић.
Мирјана Живковић, главни инжењер за пловидбу у Водама Војводине, представила је пројекат изградње четири привезишта – крај бране на Тиси, на каналима у Турији и Сомбору и код преводнице у Куцури. Предвиђено је да се уз привезишта изграде приступни путеви, рампе за извлачење чамаца и пикник-сетови за одмор. Највредније привезиште (10 милиона динара) било би направљено на каналу ДТД у Куцури, где је ове године изграђен 15 метара дугачак пристан за чамце, који је уједно и платформа за пецароше, где је постављено шест пикник-столова и посађено дрвеће на бенту.
- Логичан след је да после изградње основне инфраструктуре дође до градње привредних објеката на каналима, као што су визитор центри, угоститељски локали, кампинг насеља, зимовници за чамце, ремонтне радионице, комплекси за спортове на води и продавнице наутичке опреме - навео је председник ЕПВ Ратко Ђурђевац.
Зоран Радмиловић и Крсто Пашковић из удружења Дунавски пропелер и наутичар Радомир Јечинац предложили су да држава финансира израду студије која би јасно указала на потенцијале за развој наутичког туризма, посебно на основној каналској мрежи у Војводини.