ПЛАТА 1.300 ЕВРА, А 30.000 РАДНИХ МЕСТА: За ову професију нема зиме у Србији
Сјајне зараде!
У нашој земљи има посла за 30.000 стручњака, али проблем је што наш школски систем годишње едукује једва 1.000 људи за ову врсту посла.
ДА ЛИ ЖЕЛИТЕ ПОСАО У КОМПАНИЈИ ФЕЈСБУК? : Потребно је да знате одговор на једно питање
Министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић каже: - Дубоко верујем да ИТ сектор може да буде окосница развоја Србије. У овом тренутку фали 15.000 стручњака, мислим да бисмо толико могли одмах да запослимо. У том смислу кључ ће бити образовање људи и ширење капацитета. Ту ћу доста сарађивати с министром просвете.
Према подацима Економског института, овај број је чак двоструко већи. Потражња је толика да су наше ИТ компаније принуђене да увозе раднике из других земаља.
НЕ ТРЕБА ДИПЛОМА, А ОДЛИЧНА ПЛАТА: Потребно је само да испуните два услова и ето посла за вас!
Бранко Ковачевић, професор на Електротехничком факултету у Београду каже да када дође нека велика ИТ компанија, она одмах хоће да запосли хиљаду људи, а то је једнако броју студента који на годишњем нивоу заједно школују факултети у Београду, Нишу и Новом Саду.
-Проблем је у томе што ми немамо могучност да образујемо више људи, између осталог јер немамо довољан број наставног кадра, зато што се стручњацима са оваквим знањем више исплати да раде у некој фирми него на факултету. Оваква ситуација може да се реши само заједничким напорима државе, академске заједнице и привреде, којој су ови кадрови потребни-истиче професор Ковачевић.
О ДА, МОГУЋЕ ЈЕ! Он у Србији зарађује преко 170.000 евра МЕСЕЧНО!
ИТ стручњаци имају веће плате него све остале професије у Србији, а половина њих нема релевантне факултетске дипломе. И поред тога, просечна примања самоуког програмера и оног који има завшен неки технички факултет се разликују за само 50 евра. То говори да у овом послу није пресудна диплома, због чега сви људи који су заинтересовани и мотивисани за учење могу стећи потребна знања која се могу добро уновчити.