У СРБИЈИ НЕМА КО ДА РАДИ ОВАЈ ПОСАО ЗА ПЛАТУ ОД 1.000 ЕВРА: Ево шта треба да урадите да се запослите
Компаније се боре са хроничним недостатком кадрова јер се у редовном образовном систему за овај посао образује између 1.000 и 1.500 људи годишње.
Министарство за трговину, туризам и телекомуникације спремило је нацрт стратегије развоја индустрије информационих технологија, који ће се ускоро наћи у Скупштини пред посланицима. Овај документ је први конкретан програм подстицајних мера за ИТ сектор, који ће петоструко увећати број програмеракоји се школују на високошколским установама.
Циљ овог документа је развој успешних ИТ предузећа и производа, унапређивање административног окружења, обука кадрова и модернизација пословања у свим привредним гранама, пише Политика. Модернизацију морамо спровести што брже јер недостатак кадрова представља највећу кочницу још бржем развоју ИТ сектора, кажу представници удружења “Стартит”, које годинама бесплатно обучава будуће програмере. Осим тога, важно је обезбедити стабилан извор прихода за почетнике у овом послу, јер се иновација не могу развијати кредитним задуживањем, већ би требало основати посебне фондова намењене у ове сврхе.
Компаније се боре са хроничним недостатком кадрова јер се у редовном образовном систему за овај посао образује између 1.000 и 1.500 људи годишње. У Србији су, у овом тренутку, расписани конкурси за око 600 позиција за стручњаке информационих технологија, а за сваку позицију недостаје по двоје или троје људи. Информација о потреби 30.000 ИТ стручњака није производ фикције, већ представља реалност. Притом, плате у ИТ сектору су веома добре и готово да нема особе која не би желала да ради за минималну плату од 1.000 евра. Све што је потребно јесте да сте у8 ИТ сектору!
О значају ИТ индустрије довољно говори податак да је Србија прошле године достигла рекордан извоз софтверских услуга од 678,3 милиона евра, а нето извоз износи 317,4 милиона евра. Извозни приходи од ове врсте услуга утростручени су у периоду од 2008. до 2015. године, а приходи од компјутерских услуга четири пута су већи.
Крајем августа најављено је формирање министарског тима за ИТ сектор, са задатком да се извоз софтвера у наредне две године повећа са 410 милиона на више од две милијарде евра. На челу тог министарског тима требало би да буде министарка за државну управу и локалну самоуправу Ана Брнабић, која је већ одржала неколико састанака са представницима ИТ сектора.
– По вредности извоза, услуге у ИТ сектору прошле године биле су на трећем месту и то одмах иза кукуруза и смрзнутог воћа. Ипак, више од половине програмера у Србији нема релевантно факултетско образовање. То је значајан податак, али он не утиче на њихову плату, чији је просек 1.225 евра – каже Зоја Кукић, једна од чланова тима “Стартит”.
Како би млади људи успели да покрену фирму и да успешно послују у ИТ сектору, потребно им је обезбедити финансирање из посебних фондова за развој иновација, мишљење је Гордане Даниловић-Грковић, в. д. директора Научно-технолошког парка Београд.
– Млад човек који жели да развије бизнис у овој области мора да научи да послује, да продаје своје производе, да окупи тим и развија иновације. Он се бори са конкуренцијом из развијенијих држава, али уколико успе у послу корист ће имати цело друштво. Баш због тога развој иновација не може да се финансира из банкарских кредита јер за почетнике то може бити погубно – наглашава она.
Представници Министарства трговине најављују да ће подржати ИТ предузетништво и старт-ап пројекте бесповратним кредитима, али су предвиђени “порески кредити за улагање у истраживања и развој, као и подршка извозницима”.