Колико су државу коштала ТРИ МИНИМАЛЦА: Шест стотина милиона евра отишло на помоћ грађанима!
Држава од почетка кризе привреду и грађане помогла са 2,3 милијарде евра
Три минималца за више од милион радника коштала су државу 800 милиона евра, а око 600 милиона евра држава је издвојила да би грађанима исплатила по 100 евра.
ПЕНЗИОНЕРИ, КРЕЋЕ ИСПЛАТА! Новац на рачуну већ ДАНАС, уплата на рачун као током ванредног стања
ВАЖНА ОДЛУКА МИНИСТАРСТВА ЗА РАД: Због епидемије, од сутра НОВИ ПРАВИЛНИК за послодавце и запослене у Србији
ПЛАТЕ У ЈАВНОМ СЕКТОРУ ОСТАЈУ ИСТЕ, У ПРИВАТНОМ ПАДАЈУ: Колике зараде се очекују у Србији?
Поређења ради, нешто више од 430 милиона коштало је смањење пензија које је држава спроводила од 2014. до 2017. године, а градња моста на Ади, без приступних саобраћаница - 160 милиона евра.
Има ли држава новца за додатну подршку привреди, хоће ли бити нове помоћи и да ли би, бар, најугроженији сектори могли очекивати нове мере, тренутно су горућа питања у највећем броју и малих и великих компанија. Истовремено су ретки сектори, попут оних који се баве производњом хране или лекова, чије пословање није осетило кризу и чији власници не страхују хоће ли имати довољно новца за плате, бар не у мери као што страхују менаџери у многим другим делатностима.
Званични подаци показују да је држава од почетка кризе привреду и грађане помогла са 2,3 милијарде евра. У привреду је директно кроз три минималца убризгала 800 милиона евра, а индиректно, кроз ослобођења од пореских обавеза, још 900 милиона. Мера "по 100 евра сваком пунолетном грађанину" коштала је буџет 600 милиона евра.
-Када се саберу износи одложеног плаћања пореза и доприноса, минималци исплаћени привреди, као и новац који је држава обезбедила преко Фонда за развој и грађанима у виду једнократне помоћи од 100 евра, долази се до цифре од око 278,64 милијарди динара, односно нешто више од 2,3 милијарди евра - обелоданило је министарство финансија.
Професор на Економском факултету у београду Милојко Арсић оценио је да држава сада нема много простора за додатну помоћ привреди јер је, како је рекао, већ реализовала обиман програм чији је резултат дефицит од преко 2,5 милијарди евра у првој половини године.
-Помоћ је притом била неселективна јер су је добили и они сектори привреде и предузећа који нису погођени кризом - оценио је Арсић.
Акцизе су минимално повећане на одређене производе, али грађане брине једна ствар: Познато да ли ће поскупети ХРАНА
Ово питање мучи МНОГЕ ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Које су обавезе и права наследника у случају смрти жиранта?
КОРОНА СТВАРА ИНФЛАЦИЈУ? Одоговор стигао из Народне банке Србије, ево колики су негативни ефекти пандемије
Корона "свукла" и чувеног произвођача џинса: Левис приморан на ОЧАЈНИЧКИ ПОТЕЗ
МОРАТОРИЈУМ ЈЕ ИСТЕКАО, А ГРАЂАНИ СУ НЕЗАДОВОЉНИ: Продужење плаћања дуга могуће уз договор са банком