Ако још имате неку од ових 11 непостојећих валута, ево колико динара можете за њих да добијете
Тако они који имају негде затурен аустријски шилинг могу за њега да добију 74 динара, а за грчку драхму дупло мање
Народна банка сваког дана објављује курсну листу на којој се налазе 32 стране валуте. Нас у Србији најчешће интересује однос динара и евра, па и не обраћамо пажњу да се међу тридесетак валута налази велики број оних које већ дуго не постоје.
Ко највише зарађује у Србији? Плата иде и до 4.000 ЕВРА, а ово су НАЈПЛАЋЕНИЈА занимања
У НБС кажу да се и данас, на званичној курсној листи, уз немачку марку, налази још 10 тренутно неважећих европских валута.
- То су валуте земаља чланица европске Економске и монетарне уније које су 2002. године замењене евром и престале да важе као средство плаћања у тим земљама. То су аустријски шилинг, белгијски франак, финска марка, француски франак, немачка марка, грчка драхма, ирска фунта, италијанска лира, португалски ескудо, шпанска пезета и луксембуршки франак - кажу за Телеграф у НБС.
Иако се већина већ деценију и по не користи, сваког дана можемо да видимо колико која од ових валута вреди у односу на динар.
Тако они који имају негде затурен аустријски шилинг могу за њега да добију 8,5 динара, за грчку драхму 34, док за једну ирску фунту могу да добију чак 150 динара.
Субвенције за дизел: Само захтев, новац леже, а ево и када
Али зашто се ове валуте и даље котирају на курсној листи?
- Имајући у виду да се курсеви из курсне листе Народне банке Србије за званични средњи курс примењују за потребе књиговодства и статистике, као и за обрачун царине и других увозних дажбина, сагласно члану 41. Закона о девизном пословању, Народна банка Србије израчунава и објављује званичне средње курсеве динара према овим валутама - кажу у НБС.
Они напомињу да за већину ових валута и даље постоји могућност замене за евро код националних централних банака - кажу за Телеграф из НБС.