БЕОГРАД први креће у битку за очување окружења: Ево када ступа на снагу одлука о забрани употребе ПЛАСТИЧНИХ КЕСА!
Све локалне самоуправе у Србији добиће овлашћење да донесу одлуку када ће да забране употребу пластичних кеса у продавницама.
То ће им омогућити измене Закона о управљању отпадом чије се усвајање очекује до краја године.
Ресорно министарство ће, ипак, задржати механизам да утиче на локалне власти уколико коришћење те врсте кеса не сведу на задовољавајући ниво.
Ову промену у регулативи открива министар заштите животне средине Горан Триван. Нови закон предвиђа да јединице локалне самоуправе прописују услове и начин коришћења пластичних кеса на месту продаје робе и услуга, као и услове за одлагање отпада који настаје њиховом употребом.
Министар истиче да је без административних забрана, од када је половином прошле године почела акција наплате ове врсте кеса, њихова потрошња успешно смањена за 60 до 80 одсто у трговинским ланцима широм Србије.
- До тог тренутка трошили смо две милијарде пластичних кеса годишње, од чега је само 30 до 40 одсто завршавало на депонијама, а остатак у природи - објашњава Триван.
- Мислим да би требало забранити њихову употребу свуда у Србији, али идемо постепено. У главном граду је доказано да их грађани знатно мање купују од када се наплаћују, при чему није ствар у новцу, јер нису скупе, већ су људи почели да размишљају колико је то штетно и опредељују се за друге врсте торби. Очекујемо да се то исто деси и у свим општинама у унутрашњости.
Београд је први кренуо у битку за очување нашег окружења и донео одлуку којом се од почетка наредне године забрањује коришћење ове врсте врећица у малопродаји.
То подразумева повлачење пластичних кеса за једнократну употребу које су грађани куповали на касама, док је дозвољено да се у понуди нађу дебље пластичне кесе за вишекратну употребу и биоразградиве, а за воће и поврће ултратанке најлон и папирне врећице.
Трговински ланци у престоници су спремни за ову промену и у многим њиховим продајним објектима већ су у понуди еколошки прихватљиве алтернативе. Цена папринатих и пластичних за вишекратну употребу је 15 динара, а платнених цегера и трајних торби израђених од рециклиране пластике креће се од 100 до 130 динара.
СРПСКИ АУТО-ПУТ РУШИ ХРВАТСКО СЕЛО? Пленковић моли за спас кућа повратника!
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА ЗАПОСЛЕНЕ: Србија уводи "КЛИЗНО" РАДНО ВРЕМЕ? Ево шта то значи
Саудијски гигант ће наставити да испуњава ЗАХТЕВЕ ТРЖИШТА за нафтом!
Слични прописи ће заживети и у Новом Саду за нешто више од годину дана. Њихов градски парламент је крајем октобра усвојио радикалнију одлуку и забранио коришћење пластичних кеса на свим велепродајним, малопродајним и пијачним местима у том граду од јануара 2021. године. Покрајинска влада препоручила је половином септембра локалним самоуправама у Војводини да сличне мере утврде до краја 2020.
Осим најлон кеса, велики проблем за животну средину представљају пластичне флаше и лименке, којих неће више бити на улицама када почне примена депозитног система.
- До краја године у процедуру ће бити упућен предлог измена Закона о амбалажи и амбалажном отпаду који предвиђа концепт депозитног система - каже помоћник министра Филип Абрамовић.
- Усвајање закона и припрема система очекује се до краја наредне године, како би од 2021. почела његова примена. То значи да ће свако ко жели моћи да врати, на пример, пластичну боцу или да је убаци у неки аутомат и за то ће добити неку врсту компензације.
"КОНСТАНТИН ВЕЛИКИ" у Нишу добија нови КОНТРОЛНИ ТОРАЊ: Биће висок 35 метара, а ево колико ће коштати!
Премијерка Брнабић од 3. до 7. новембра у посети Кини - састанак са Си Ђипингом
ДУЖНИ БИЛИОНЕ! Државни дуг САД поново пробио све рекорде!
ПЕЖО И ОПЕЛ У КРАГУЈЕВЦУ? На помолу спајање гиганата, а ово су услови!
Крај консолидације, почетак развоја: Усвојен ПРЕДЛОГ БУЏЕТА за 2020! Ево на шта ће држава ТРОШИТИ НОВАЦ (ФОТО)