БЕОГРАЂАНИ У ПАНИЦИ: Министарство најавило рушење кућа, али ЕВО ко се може СПАСИТИ
Ипак постоје две врсте решења
Протеклих неколико недеља доста Београђана је у својим поштанским сандучићима добило решење о рушењу објеката које нису легализовали.
Убрзо се створила паника међу грађанима јер би то значило да би многи могли да остану без својих домова, локала или викендица.
- Живим у кући на Звездари већ више од 30 година. Без икакве најаве стигло ми је обавештење да ће ми мој дом бити срушен - пожалио се један суграђанин.
Регионална конференција "Дигитал 2017" 7. и 8. септембра у Београду
Ипак, испоставило се да ситуација није толико алармантна како се на први поглед чини.
- Постоје две врсте решења. Решење о рушењу су добили људи који у ранијем периоду никада нису поднели захтев за легализацију по неким раније важећим законима. И то су они који су након доношења новог закона пописани. Они су добили решење о рушењу, али са једном значајно другачијом садржином. Ту наиме пише да се то решење неће извршавати све док се не оконча правноснажни поступак о озакоњењу - објаснила је Александра Дамњановић из Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре гостујући у Београдској хроници РТС.
И надлежни су свесни да се дигла велика прашина, па су се и њима усијали телефони.
- Многи наши грађани су се јављали и у министарство, јер кад добијете папир на којем пише да вам се руши објекат, људи се много уплаше. Међутим, ако у наставку пише да се оно неће извршавати све док грађанин не добије решење којим се његова кућа или други објекат озакоњује, онда имају довољно времена да среде све неопходне папире - разрешила је мистерију Александра Дамњановић.
Обрт: Руси почели да плене акције Меркатора?!
Постоји и друга врста решења која се односи на несавесне грађане који су зидали после ступања на снагу Закона о озакоњењу.
- Они никада не могу бити предмет озакоњења. Предмет озакоњења могу бити једино они објекти изграђени до 2015. године. То је та разлика између ова два решења о рушењу - истакла је Александра Дамњановић.