БЕРЛИН ТОНЕ СВЕ ДУБЉЕ: Криза их изједа, велика светска банка напушта Немачку
Америчка мултинационална инвестициона банка „ЈП Морган Чејс“ планира да посао који има у Немачкој пребаци у Лондон због страха да би у највећој економији Европске уније у наредним месецима могло нестајати струје, пише „Телеграф“.
Банка се припрема да примени низ безбедносних мера како би могла да настави пословање у случају да у Немачкој дође до прекида у дистрибуцији електричне енергије.
"ЕВРОПУ ЧЕКА НАЈГОРИ СЦЕНАРИО!" Премијер чланице ЕУ тврди: Путин ће потпуно укинути руски гас
ВИ НАМА СТРУЈУ, МИ ВАМА ГАС: Две светске силе дрма криза - зима све ближа, моћници под притиском!
"ПОСЛЕДЊА СЛАМКА СПАСА" ЗА ЕВРОПСКУ УНИЈУ: Праве нове кораке да би спасили економију
„ЈП Морган Чејс“ тренутно разматра решења попут пребацивања активности из своје канцеларије у Франкфурту у Лондон и друге европске градове. Извор је за „Телеграф“ рекао да је могуће да ће се премештање запослених догодити у свим канцеларијама банке.
„ЈП Морган Чејс“, која је имовину вредну више милијарди долара уочи изласка Велике Британије из Европске уније пребацила из Лондона у Франкфурт, могла би се против нестанка струје борити и помоћу агрегата на дизел, а речено је да је могуће и да ће својим радницима рећи да раде од куће како би смањили потрошњу енергије.
„Телеграф“ наводи да су ти планови припремљени, али да још нису реализовани.
- Много би се ствари морало поклопити да се у потпуности прекине доток руског гаса, да се не уведу ограничења на његову употребу и да се гас не набави од других извора. Наш би посао патио тек када би се те три ствари догодиле - изјавио је један извор листа.
Немачка влада је у недељу објавила да ће осигурати више од 65 милијарди евра вредан пакет помоћи својим грађанима како би се лакше носили с повећаним трошковима енергената и инфлацијом генерално.
Европска унија размишља о опорезивању свих произвођача електричне енергије који делују у њеним чланицама. Француски председник Емануел Макрон подржао је такав план.
Верује се да неки власници ветроелектрана и соларних електрана тренутно остварују велике приходе јер су велепродајне цене струје нарасле, а њихови трошкови остали исти.
Велепродајна цена струје у Европи повезана је са ценом гаса, чак и ако се струја добија из других јефтинијих извора енергије, пренео је „Јутарњи лист“.