БЛИЖИ СЕ СЕЗОНА КУПОВИНЕ СТАНОВА: Колико је пандемија утицала на некретнине и у којим градовима су цене СКОЧИЛЕ?
Са пролећем долази и сезона куповине и продаје станова
Тржиште некретнина постаће истовремено живље и због боље епидемиолошке ситуације и периода за нама када су се многи устручавали да повуку велике финансијске потезе.
Практично, месеци пред нама донеће интензивнију купопродају станова, и у већим и у мањим градовима, а главно питање је шта ће бити са ценом квадрата. Цена је упитнија тим пре што није било нити пада нити значајнијих осцилација током претходног кризног периода.
ПАЖЊА! ОТКРИВЕНИ ФАЛСИФИКАТИ ОД 1.000 ДИНАРА: Стручњаци објаснили како да их препознате
УПОЗОРЕЊЕ НА ГРАЂЕВИНСКИ БУМ: Све је већа тражња за дозволама, плате до 1.000 евра
Усвојена Стратегија научног и технолошког развоја Србије
Тренутна ситуација је следећа - тржиште некретнина је стабилно, тражња је и даље већа од понуде, новоградња је у фокусу купаца... И све то кад се сабере даје јасну и рачуницу и поруку - јефтинији стан на пролеће не треба очекивати и пре треба рећи да би цене могле да буду чак и нешто веће.
И то би могао да буде тренд и у престоници, али и у другим великим градовима у Србији, где се такође показало да је цена квадрата стабилна, чак и нешто већа него у истом периоду прошле године.
- Цене на тржишту некретнина су и даље врло стабилне. Тражња је већа од понуде, те докле год буде тако - ми не очекујемо неки пад у ценама некретнина. Изузетно је велика потражња за новоградњом, станови се продају још на почетку изградње, буквално још док је зграда у темељима, а половних станова нема довољно у понуди - каже Анита Пешић, менаџер за развој.
Према информацијама са једног сајта за некретнине у последњих месец дана није било великих осцилација по питању цена. Посматрајући Београд чак је примећен раст и то од око 1,5 одсто у центру града, те благи пад на Миријеву и Палилули.
Благи раст цене забележен је и у другим великим градовима, а упркос многим очекивањима да би корона криза могла да обори вредност квадрата.
Што се тиче Новог Сада, подручје Грбавица има минималан раст цене по квадрату од око један одсто.
У Нишу су забележене веће осцилације. Тако је у насељу Пантелеј цена порасла три одсто, а у Дурлану више од седам процената. У Панчеву је минималан раст цене од око један одсто у односу на претходни месец. И све су то цене које су у обрачун укључиле и староградњу и новоградњу.
Познаваоци иначе указују и да би скупљи материјал сада могао додатно да подигне цену квадрата.
Како наводе цена гвожђа је скочила од 30 до 40 одсто, тако да су у различитим процентима поскупели сви производи од челика.
Горан Родић из Грађевинске коморе Србије истиче ипак да коначну реч има тржиште.
- Колико ће поскупљење репроматеријала да учествује у коначној цени стана, зависи од тржишта. Ако је већа потражња и има простора, сигурно ће се повећати и обрнуто - каже Родић.
Он сматра да би гвожђе, које у цени квадрата учествује са 30 до 40 одсто, могло врло мало да утиче на поскупљење станова који се сада граде. Али, како каже ако скоче цене и изолационих и других материјала, а то обично иде ланчано, онда би то поскупљење могло да буде значајније.
Иначе, последњи извештај РГЗ указује да тржиште некретнина у Србији не посустаје.
Гледано по градовима, у односу на претходни квартал удео станова у укупном промету непокретности у Београду већи је за 1,4 одсто, у Нишу за 2,4 одсто, Новом Саду за 0,4 одсто, док је у Крагујевцу у паду за 2,8 одсто.
Иначе, најскупљи квадрат стана у Србији и у последњем кварталу 2020. године продат је на ексклузивној локацији Београд на води и коштао је 8.754 евра по метру квадратном, а за исти стан је и највише новца издвојено - око 1,4 милиона евра.