ШТА НАС НОВО ЧЕКА У ВРЕМЕНУ КОРОНЕ: Суочавамо се са мањком радника или порастом цена?
Суочена са опадајућим залихама ЦО2, Британија је са америчком компанијом "ЦФ Индустриес", добављачем око 60 посто тог плина, договорила да поновно покрене производњу у две фабрике.
ЦО2 је нуспродукт из производње ђубрива, која је већ неко време неисплатива због драматичног поскупљења енергената у овој години.
Свет се и даље бори са последицама претеране количине штетних емисија на климу и планету, док парадоксално, тог гаса недостаје у прехрамбеној индустрији: велике количине угљен диоксида користе се за производњу газиране воде и осталих безалкохолних освежавајућих пића, али и као заштитни плин у производњи и паковању хране.
ВИШЕ НЕ МОРАТЕ ДА КАЖЕТЕ ОД ЧЕГА БОЛУЈЕТЕ - НОВА ПРАВИЛА ЗА БОЛОВАЊЕ: Лакша процедура, али водите рачуна о овоме, мозе утицати на плату
ИЗ ЈАМА ДУБОКИХ ХИЉАДУ МЕТАРА КОПА СЕ НАЈКВАЛИТЕТНИЈИ УГАЉ: Рудник Штаваљ снабдева пола Србије за огрев (ФОТО)
НИШТА ИСПОД 200 ЕВРА! Станови све скупљи, периферија папрена - шта уколико желите да изнајмите стан?
Велика Британија је упозорила своје произвођаче хране да се припреме на увећање цена од чак 500 одсто, након што је продужила ванредне мере да спречи мањак пилетине и меса, због рапидног раста цена природног гаса.
Његова цена је драматично скочила од почетка 2021, како су се привреде отварале након карантина, а огромна потражња за природним гасом из Азије - створила је несташице у Европи, које су потом уздрмале секторе зависне од овог енергента.
У производњи ђубрива главни производни инпут је природни гас. Део произвођача затворио је привремено погоне протеклих недеља, јер им је (пре)висока цена производњу учинила прескупом. Последица тога је несташица ЦО2.
Суочена са опадајућим залихама ЦО2, Британија је са америчком компанијом "ЦФ Индустриес", добављачем око 60 посто тог плина, договорила да поновно покрене производњу у две фабрике, раније затворене због нерентабилности.
Како се даље наводи, тржишта се морају прилагодити, а државни секретар за околину, Џорџ Ијустис, рекао је да ће "индустрија морати да прихвати да ће цена ЦО2 битно порасти, на око 1.000 фунти по тони, с претходних 200 фунти по тони". Дакле, по свему судећи, чека нас оштар раст цене.
Још није тачно познато како ће се последице овог потеза британских власти одразити на цену ђубрива, а оно је као што знамо - још један кључни улазни трошак прехрамбеној индустрији. Иако медији у Британији упозоравају на мањак хране око празница, из више разлога, премијер Борис Џонсон одабцује могућност да би око Божића, у тој земљи, могло понестати традиционалне хране - печене ћурке.