ЦЕНА КУКУРУЗА У СРБИЈИ НИКАД БОЉА: Чак 22 динара за килограм житарице, око 4,5 МИЛИОНА ТОНА спремно за извоз
Цена кукуруза изненадно је скочила почетком ове године.
Цена кукуруза ове године, чини се, никада није била боља. Ова житарица је од почетка 2021. скупља за око 12 одсто, у односу на ону на крају 2020.
Килограм кошта између 19,50 и 22 динара.
ИСТЕКАО СПОРАЗУМ СА БРИТАНИЈОМ: Царина на српске производе поново 20 одсто, нове невоље за извознике
"ВЕРУЈЕМ ДА ЋЕ РАЗУМЕТИ ОВУ ПОРУКУ" Председник Вучић незадовољан радом појединих министара
ШТА ЈЕ ШОРТСЕЛИНГ? Овај термин постао је популаран пре само неколико дана, а гарантује ВЕЛИКУ зараду
Стручњаци објашњавају да је један од разлога овакве цене кукуруза, то што су финансијски фондови почели да улажу новац купујући на светским берзама пољопривредне производе. Почетак године донео је и најаву да ће ускоро бити потписан протокол о извозу српског кукуруза у Кину.
Како је испричао Вукосав Саковић, из Удружења "Жита Србије", инвестициони фондови су почели да улажу у пољопривредне производе због кризе коју је извазвала пандемија.
Смањене су могућности за улагање, па су финансијски фондови видели прилику у трговању аграрним производима. Свака промена на светском тржишту утиче и на домаће цене.
Провера
Министарство пољопривреде вршиће проверу и истраживања током вегетационе сезоне кукуруза, водиће евиденцију праћења, надгледаће предузећа која извозе кукуруз у Кину и да ли предузимају ефикасне мере.
Уз то, мораће да буду регистрована складишта за извоз кукуруза у Кину.
- Финансијски фондови сада имају рекордне резерве пољопривредних производа, а велике количине купује Кина - истакао је Саковић.
- Цене пшенице, кукуруза и соје сада се нешто мало смирују. Инвестициони фондови купују житарице, држе их код себе до три месеца и онда, када је цена најповољнија, продају их. Уз то, Украјина и Русија су увеле квоте за извоз, да смире цене на њиховом тржишту и заштите потрошаче - навео је он.
Због повећаног извоза кукуруза, недавно је и Министарство пољопривреде донело одлуку да неће уводити квоте, нити бранити продају страним купцима. Како су рекли, има га довољно. Иначе, до сада је извезено више од 1,6 милиона тона кукуруза.
Према речима Саковића, наша земља је прошле године имала род од око осам милиона тона кукуруза.
Просечна наша потрошња је око 4,5 милиона тона. Готово половина може да се извезе.
- Србија се налази у топ десет извозника кукуруза у свету - кажу у Министарству пољопривреде.
- Ускоро ће ова житарица моћи да се извезе и на тржиште Кине, која је највећи купац овог производа. Протокол о фитосанитарним условима за извоз кукуруза за Кину биће ових дана потписан - рекли су они.