ЦЕНА НАФТЕ ОПЕТ СКАЧЕ! Стручњаци откривају да ли ће возачи у Србији ускоро плаћати више износе по литру и од чега тачно зависи
Цене нафте на светским берзама, које су иначе најосетљивије у нестабилним ситуацијама, почеле су опет да скачу.
Како се ситуација на Блиском истоку заоштрава, а избијање већих ратних сукоба између Израела и Ирана све извесније, цене нафте на светским берзама, које су иначе најосетљивије у нестабилним ситуацијама, почеле су опет да скачу.
Да ће ова криза и те како да се одрази на цену црног злата сматрају и домаћи увозници и дистрибутери нафте и нафтних деривата.
- Нормално је да берза реагује на могућност ратних сукоба на Блиском истоку. Цене сирове нафте су најосетљивије од свих других сировина на берзи јер и због малих ствари долази до промене цена, а посебно сада јер се ради о озбиљном поремећају односа и потенцијалном рату и то у региону који је највећи светски произвиђач сирове нафте. Тако да ће сигурно тренд повећања цена нафте бити присутан јер је питање колико ће Иран моћи да производи у истом капацитету. У сваком случају ово је један озбиљан поремећај. Тешко се може проценити докле ће ићи цена пошто она зависи од много фактора и од броја земаља које су ту укључене - каже Небојша Атанацковић, један од већинских власника АД "Нафта".
Он додаје да је већ било проблема са увозом нафте јер су због напада танкери морали да обилазе одређене руте.
- Зато сад то може бити проблем. Зависи да ли ће сукоб да букне и од броја учесника. Али и сама та нестабилност која је сад неупоредиво већа ће изазвати поремећај цена - упозорава Атанацковић.
И секретар Удружења за енергетику у Привредној комори Србије Љубинко Савић истиче да свака промена почев од климатских па до геополитичких гура цене нафте навише.
- Заглављивање танкера у Суецком каналу и напади Хута на бродове у Црвеном мору утицали су да износи порасту. У региону, где се земље ОПЕК налазе и на том простору Блиског истока, треба имати у виду да ће цене скочити. Иран спада у земље са високим резервама и свакако може доћи до поремећаја у производњи и на светском тржишту. У ком обиму, то је тешко предвидети каже Савић.
Извор: Србија Данас/Курир