ЦЕНЕ ИДУ ГОРЕ, А НИКО НЕ ЗНА ЗАШТО: Квадрат већ 2.000 евра
Независно од тога да ли купујете или продајете некретнину, или познајете некога, сигурно сте приметили да су у последње време цене некретнина скочиле и то не мало. Шта је узрок скока цена? Да ли је тражња толико већа од понуде или се ту ипак крије нешто друго? Можда раст стандарда?
За само годину дана цена квадрата скочила је за 10%. За последње 3 године овај скок је скоро 30%. Нагли скок цена некретнина, пре свега станова, сличан је скоку из 2009.године, али је нејасно који су конкретни разлози. Нејасно је како су цене достигле највиши ниво икада када се зна да тражња није ништа већа него пре, рецимо, 3-4 године. Или ипак јесте.
ИМА ПОСЛА ЗА СВЕ: Стопа незапослености у Немачкој пала је у марту на нови рекордни минимум
ОД ДАНАС НАРОДНА БАНКА КОНРОЛИШЕ РЕКЛАМИРАЊЕ БАНАКА!
ЗА ДЛАКУ СЕ ИЗВУКЛИ! Евро умало да забележи најгори месец
Просечне цене станова у новоградњи повећале су се за последњих 9 месеци за нешто преко 10% па је просечна цена новоградње по квадрату у Београду око 2000 евра, и има тенденцију раста. У унутрашњости Србије цене су наравно ниже али и тамо бележе скок. Просечна цена новоградње износи око 1500 евра, што је пре само неколико година, да не кажемо месецима, било незамисливо.
Скок цене новоградње за собом повлачи и скок цене у старијој градњи. Све је више страних компанија које улазе на српско тржиште где се одлучују за луксузну новоградњу где се квадрат креће и до неколико хиљада евра у центру града, па до 2000 евра у ширем центру и ободу града. Знајући овај податак, власници старе градње одлучују се да подигну цене станова, водећи се тиме да ће се више људи одлучити да прескочи нову градњу и луксузну цену. Наравно да им овај савет ''добронамерно'' дају агенције за некретнине којима сваки скок цена и те како одговара, имајући у виду да добијају 4% од продајне цене стана. Два одсто од купца и два одсто од продавца.
Стручњаци из обласни некретнина, барем они из агенција за некретнине и инвестиционих компанија, разлог скока цене виде у „плитком“ тржишту те малој и понуди и тражњи као и чињеници да и мали скок тражње утиче у великој мери на цену. Највећи утицај истичу чињеницу да се све више инвеститора одлучује за делукс градњу где им је маржа и 100%. Цена коштања по квадрату, грубо рачунајући, износи око 600 до 1000 евра у зависности од локације. Све преко тога је чиста зарада инвеститора. Поређења ради, у суседној Мађарској, марже инвеститора се крећу између 20% и 30%.
Са друге стране нешто доступнији стамбени кредити и поједностављена процедура утицале су да се све више људи одлучују на овај начин куповине. Поредећи камате од пре 3-4 године (4-5%) и данашње (2-2,5%), које су скоро дупло ниже, пре свега због негативне вредности Еурибора за који се везују сви стамбени и дугорочни кредити, није тешко схватити да су управо ниже камате утицале на већу тражњу па самим тим и скок цена некретнина у Србији.
РАДНИЦИ ПОШТЕ ПРЕКИНУЛИ ШТРАЈК: Запослени ће добити ВЕЋЕ ПЛАТЕ и гаранције да неће трпети последице!
ЦЕНЕ ПОНОВО СКОЧИЛЕ: У првом кварталу ове године цене нафте порасле за 30 одсто
Аустрија успела да избори проширење међународног присуства и привуче ММФ и Светску банку
Уколико купујете стан за кеш, дефитнивно није време за куповину,и пробајте да одложите бар за годину две, посебно ако се зна да су цене достигле највишу тачку. Уколико сте ипак кредитни купац, свеједно вам је. Пре 3-4 године цене квадрата јесу биле ниже али су каматне стопе биле скоро па дупло веће него данас. Данас је ситуација обрнута. Цене јесу више али су камате ниже, па ће вам месечна рата изаћи мање више исто. Једини проблем што је обавезно учешће од 20% вредности некретнине сада већи износ него пре неколико година. У сваком случају месечна рата ће вам бити нижа од цене рентирања, тако да је и то утицало на већу тражњу и скок цена. А колика год била камата и цена, макар имате нешто своје.