ЦРНИ ДАНИ ЗА ПУШАЧЕ: Уводи се ЗАБРАНА која ће им донети драконске казне!
Ко се не буде придржавао, плаћаће огромне казне!
У циљу да стопу пушења смањи на пет посто до 2034. године ова земља решила је да уведе закон о забрани пушења у колима у којима се налазе деца. Нови закон омогућава полицији да возаче које затекне са цигаретом у колима у којима се налазе мелолетници на лицу места казни са 100 фунти. Уколико случај дође до суда новчана казна може бити и десет пута већа.
Срби по броју попушених цигарета међу првима у Европи
У Србији увођење овог закона није ни у најави, а можда би хитно требало да буде усвојен, будући да смо према последњим подацима по броју попушених цигарета међу првима у Европи. Поред нас највећи потрошачи цигарета су Грци.
У склопу владиног плана за “генерацију без дима” закон су једноглано усвојили чланови шкотског парламента, преноси АФП. Бројне организације сматрају да се на овај начин шаље јасна порука да би деца требало да одрастају у средини без дуванског дима, тим пре што пасивно пушење са собом носи ризик од појаве астме, срчаних обољенима, упале респираторних органа, као и карцинома плућа.
КО НЕ СТАНЕ ПЕШАКУ, ПЛАЋА КАЗНУ 1.000 ЕВРА: Нови предлог закона од 1. јануара
"Разговарали смо са родитељима, и знамо да они желе да заштите своју децу од дуванског дима. Међутим, често не знају довољно о томе у којој је мери дувански дим штетан и колико дуго се задржава у ваздуху чак и када га више не можете намирисати", објаснила је Шила Дафи извршна директорка “Аш Скотланда".
Закон о забрани пушења у возилима у којима се налазе деца од октобра 2015. на снази је у и Енглеској и Велсу. Прописано је да свако ко пуши у аутомобилу са децом млађом од 18 година плати казну од 50 фунти. Возач ће платити исту казну, чак и ако сам није пушио.
У нашој земљи од 2010. године Закон о заштити становништва од изложености дуванском диму предвиђа забрану пушења у затвореном радном и јавном простору. Новчана казна за физичка лица је 5.000 динара, док закон за правна лица предвиђа казну до милион динара.
НЕМА ВРАЋАЊА СА ШАЛТЕРА: Стара ЗДРАВСТВЕНА КЊИЖИЦА важиће и од 1. јануара
Иако је било речи да ће у 2016. години изменама Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму бити уведена потпуна забрана пушења у угоститељским објектима, односно да цигарету више неће бити могуће запалити у ниједном кафићу, ресторану, то се није десило. И даље су угоститељски објекти подељени на пушачке и непушачке зоне, а често се дешава да се столови за пушаче и непушаче нађу тик један поред другог.