ДА ЛИ ЋЕМО ИМАТИ ДОВОЉНО МЕСА? Откупна цена нижа од пакле цигарета може да доведе до смањења сочног фонда
Епидемија короне отказала је прославе и потрошњу у угоститељству и туризму, због чега је промет меса у Србији лане пао за 15 до 25 одсто.
Српски сточари ушли су у нову годину на ивици рентабилности, са откупним ценама свиња и оваца нижим од најјефтиније паклице цигарета, а колико-толико сигуран приход имају само произвођачи млека. Епидемија короне отказала је прославе и потрошњу у угоститељству и туризму, због чега је промет меса у Србији лане пао за 15 до 25 одсто и довео до тога да губитке бележе и мали произвођачи и месне индустрије.
ПРОГЛАШЕНА ДОБИТНИЦА СТАНА У ЗЕМУНУ: Глумац Марко Васиљевић дами из Матарушке Бање донео срећу!
НОВИСАД МЕГАГРАД: Кеј, силоси, складиште, терминал - десетине милиона евра биће уложено у луку
УПОЗОРЕЊЕ СВЕТСКИМ СИЛАМА: Велики број држава у развоју заостаће за генерацију због економске кризе!
- Најбоља цена утовљених свиња у прошлој години била је у фебруару, пред почетак епидемије код нас, и кретала се од 165 до 170 динара по килограму живе ваге, плус ПДВ за мини-фарме. Ова цена се задржала негде до јула, када је почела да пада, јер је на њу, поред короне, утицај имала и појава афричке куге свиња. У последња три-четири месеца свињари, пре свега мала и средња газдинства, послују са губитком од 2.000 до 3.000 динара по утовљеном грлу. Многи од њих су и одустали од производње. Тек нешто боље, али на ивици рентабилности, послују велике фарме јер имају сталне купце, а њихови инпути у производњи су нижи него код малих и средњих произвођача - оцењује Зоран Ерић, одгајивач свиња и председник Асоцијације сточара Срема и Мачве.
Без губитака, али на позитивној нули због чега ипак нису распродали стада пословали су одгајивачи оваца.
Организовани откуп
- Имали смо организовани откуп, где је цена јагњади током године била 200 динара по килограму живе ваге, што је тешко покривало и трошкове исхране. И даље су откупне цене веома ниске, тако да страхујемо шта ће бити ове године. Цена хране је порасла, концентрати су поскупели за неких 20 одсто, а да није било исплате 7.000 динара по грлу, многи овчари би дигли руке од свега, али их је то одржало да наставе производњу - истиче Марко Перић, председник Удружења одгајивача оваца и коза "Рожањ", апелујући на извознике да стабилизују тржиште.
Милан Милаковић из мионичког села Мратишић, који се бави млечним говедарством, каже да је овај сектор боље прошао од това јунади. Откупна цена млека се разликује од млекаре до млекаре, од 19 динара за мање количине, до изнад 40 динара за количину коју предаје Милаковић - 20.000 до 30.000 литара месечно од 28 музних грла.
- Млечно говедарство је доказало да је најстабилнији извор примања у пољопривреди. Нема велике зараде, али пласман је сигуран - каже Милаковић.
Иако је, како каже, "прошла година била лоша и по пласману и цени", фармер Малиша Пајковић неће одустати од това бикова, с обзиром да је последњих седмица цена живе ваге товљеника мало скочила и достигла 1,90 евра по килограму.
- Ја сам имао ту срећу да у периоду када је откупна цена била лоша немам утовљених бикова за испоруку. По цени од 1,8 евра продао сам само девет грла, а остало по 1,95 и два евра. Сада је цена мало виша, па је и потражња мало већа, али плашим се да је то било само краткорочно због јануарских празника и да ће се цена поново вратити на 1,7 до 1,8 евра по килограму, што је драстично ниско - страхује Пајковић.
Ланчана реакција
Због пада промета, зарада сточара у Србији мања је за трећину, процењује др сточарства Радосав Вујић из Пољопривредне стручне и саветодавне службе, упозоравајући да ће ниске откупне цене прошле године последице показати ове године.
- Ланчана реакција мање цене и мањег промета може бити смањење сточног фонда, посебно у области овчарства и говедарства широм Србије - сматра Вујић.