Хрватска и Северна Македонија уводе социјалне пензије, а ево каква је ситуација у Србији
Хрватска и Северна Македонија планирају увођење месечних примања за старе који немају дана радног стажа; Више од 250.000 људи старијих од 65 година нису на списку корисника ПИО
Грађани Хрватске који су навршили 65 живота и немају ни дана радног стажа или су на радном месту провели мање 15 година, ускоро би могли да добијају такозвану националну пензију. Из Министарства рада ове државе најављују да ће више од 50.000 старијих за две године вероватно почети да примају нешто мање од 970 куна, односно 15.000 динара, што је износ најмање пензије у Хрватској.
Сличне погодности имаће и грађани Северне Македоније, који ће социјалну пензију у износу од око 100 евра месечно примати са навршених 65 година живота упркос празној радној књижици. Износ ће се усклађивати сваке године у зависности од трошкова живота, а осим старости услов је и да у овој држави живе најмање 15 година.
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Стиже ДЕЦЕМБАРСКО ПОВЕЋАЊЕ плата! Ево КОЛИКО је и на КОЈЕ СЕКТОРЕ се односи
Стручњаци обећавају да ће се ВИШЕСТРУКО ИСПЛАТИТИ: Засади овог воћа у Србији су ПРОВЕРЕНО ДОБРА ИНВЕСТИЦИЈА
Италија нуди 27.000 ДОЛАРА сваком ко се досели, а УСЛОВЕ могу сви да испуне!
Идеја о социјалној пензији без дана радног стажа у Србији и даље је на дугом штапу. Како је декларативно наведено у одредбама Закона о раду, радни стаж особе престаје када запослени наврши 65 година живота и проведе најмање 15 година на радном месту, уколико се и послодавац и запослени не договоре другачије. То значи и да су ово минимални услови које неко мора да испуни како би добио пензиони чек. Сукцесивно померање старосне границе, услова за пензију према годинама живота и даље важи за припаднице лепшег пола, али је време проведено на радном месту и даље изједначено за мушкарце и жене. У стаж осигурања рачуна се време које је осигураник провео на раду по основу којег је био обавезно осигуран и за које је уплаћен допринос за ПИО.
Према важећим прописима у нашој земљи, сви грађани који у радној књижици скупе најмање 15 година радног стажа, и исто толико уплаћеног пензијског, могу добити пензију. То значи да не престаје сваки радни стаж тиме што неко напуни 65 година старости, те да ако је до тог тренутка испунио 14 година радног стажа, мора радити још најмање годину дана како би испунио услов за пензију. Општи услови су кумулативни, па се радни однос не обуставља оног тренутка када неко напуни 65 година, јер је послодавац у обавези да, као и до тада, уплаћује доприносе за пензионо осигурање на основу којих се утврђује укупан стаж. Осим тога Законом о ПИО није прописано да осигураник по било ком основу запослености, било да је реч о самосталним делатностима или пољопривредним, престаје да ради с навршених 65 година.
Зарађује ЧЕТИРИ ХИЉАДЕ ЕВРА месечно, а када чујете како, рећи ћете: "НИШТА ЛАКШЕ" (ВИДЕО)
СЛОВЕНЦИ ТРАЖЕ РАДНИКЕ ИЗ СРБИЈЕ: Више од 4.500 слободних радних места, а ово су најтраженија занимања!
Изнајме стан за 300 евра, па га издају поново за 1.200 - Србима који ово раде прети затвор
Према последњим подацима, ове услове у Србији није испунило готово 250.000 људи који имају више од 65 година и нису на списку корисника фонда ПИО, односно живе без пензије. Према последњем попису становништва, у 220.000 домаћинстава бар једна особа не очекује пензиони чек сваког месеца, док у око 18.000 домаћинстава поштар не звони ни за једног брачног друга. На листи најстаријих који живе без пензије више је припадница лепшег пола, односно 85 одсто.