ДЕЛТА СИТИ ДОБИО НОВОГ ВЛАСНИКА: Продат познат београдски шопинг мол, купац је јако познат у Србији
Јужноафрички инвестициони фонд Њу Јуроп Проперти Инвестментс (New Еуропе Property Инвестментс, НЕПИ) купио је подгорички и београдски шопинг мол Делта Сити, а уговор је потписан у Бечу.
Како је незванично речено, преговори о овој аквизицији трају дуже од пола године.
Они ће градити шумадијски коридор? Кинези заинересовани за НОВИ АУТО-ПУТ "Вожд Карађорђе"
ДОШАО ЈЕ КРАЈ СВАКОДНЕВНОМ ЗИВКАЊУ: Нема више злоупотребе телефона ради продаје, ево шта треба да урадите
ТРГОВИНСКИ РАТ УЗЕО ДАНАК: Најмањи економски раст светске силе од 1990.
Ова два мола је 2016. године од београдског бизнисмена Мирослава Мишковића купио за 202,8 милиона евра тадашњи јужноафрички инвестициони фонд Хипроп инвестмент.
Више од половине износа, 127,8 милиона евра, била је цена београдског шопинг мола, док је црногорски купљен за 75 милиона. Према тадашњој рачуници, Мишковић је на овој трансакцији зарадио 38,1 милион евра.
Подгорички Делта Сити отворен је 2008. године и на површини од 48.000 квадрата има 75 локала у којима је запослено 1.200 људи, а београдски је отворен годину раније, има 85.000 квадрата, 130 локала и запошљава 1.500 људи.
Хипроп инвестмент је власник 11 ексклузивних тржних центара широм Јужне и подсахарске Африке, а трансакција са Делта тржним центрима им је био први излазак са афричког тржишта.
Хипроп је власник 60 одсто ових центара, а преосталих 40 одсто Хомстед група, која заступа власнике некретнина, прије свега у Америци. Њен сувласник је један од директора у Хипропу.
Да би ушли у посао преузимања оба Делта Ситија, две компаније су формирале офшор заједничко предузеће и то у Лондону, тако да шопинг моловима сада управља фирма Хистед.
Та фирма управља и осталим њиховим шопинг моловима у југоисточној Европи, који су купљени касније у Хрватској, Македонији и Бугарској. Међутим, ове аквизиције су их одвеле у дуг, који је резултирао снижењем рејтинга код бонитетне агенције Мудис.
Према последњим анализама, нови менаџмент у тим моловима је смањио губитак, али су одлучили да продају све молове, како у Африци, тако и у Југоисточној Европи, па су кренули са објектима које су прве купили.
Као купац се такође појавио јужноафрички фонд НЕПИ Рокасл, који има 15 хиљада акционара и бави се некретнинама, а седиште му је на британском офшор острву Ман.
Они су 2016. купили загребацки тржни центар Арена за 237,5 милиона евра 2013. године. Тај мол је изграђен 2010. и на 175 хиљада квадрата има 215 продавница и 2.500 запослених.
У тржни центар Променада у Новом Саду, који је отворен 2018. године на 150 хиљада квадрата, НЕПИ је уложио 100 милиона евра. У Србији, НЕПИ управља и молом Крагујевац Плаза, а власници су 40 тржних центара у Африци и Европи где, поред Србије, послују и у Хрватској, Румунији, Чешкој и Словачкој. Његове акције излистане су на берзама у Лондону, Јоханесбургу и Букурешту.
КИНЕЗИМА СУБВЕНЦИЈА ОД 4 МИЛИОНА ЕВРА: Нова радна места у Крагујевцу до 2023. године
СРПСКО СЕЛО У КОМЕ НЕМА НЕЗАПОСЛЕНИХ: У њему ради чак 70 ФИРМИ, а у потрази за послом долазе и из суседних места
ЊЕГОВЕ ДУГОВЕ ЋЕМО ПЛАЋАТИ ДЕЦЕНИЈАМА: Дугујемо МИЛИЈАРДЕ због Титових кредита - ОД СЛОВАЧКЕ ДО КУВАЈТА!
МАЛИ ШЕНГЕН И ИТ СЕКТОР ШАНСЕ ЗА БРЖИ РАЗВОЈ СРБИЈЕ И РЕГИОНА: Марко Чадеж у посети Вашингтону
Рок истиче 31. јануара! Ко не испуни ОБАВЕЗУ, Министарство подноси пријаве, а казне су и 2 МИЛИОНА!