ДОБРА ВЕСТ ЗА ПРОИЗВОЂАЧЕ ЈАЈА: Продужен рок за замену кавеза за коке носиље
Произвођачи конзумних јаја до краја 2023. године могу да замене кавезе за коке носиље
Произвођачи конзумних јаја до краја 2023. године могу да замене кавезе за коке носиље тако да ће, у време отежаних услова пословања због пандемије Ковид 19, имати довољно времена да се прилагоде законодавству ЕУ али и да за овај велики посао користе средства из ИПАРД програма.
СВЕТ ВИШЕ НЕ ЖЕЛИ ДОЛАР! Алармантно упозорење економисте: Америка је стигла до краја
ОДМАХ ПРЕДАТИ ПАПИРЕ, ИНАЧЕ СЛЕДЕ НОВА ПРАВИЛА: Шта треба да урадите ако желите у пензију по условима из ове године?
КОРОНА ОЈАДИЛА АУТОМОБИЛСКУ ИНДУСТРИЈУ: Огромни губици на европском тржишту
Продужење рока за три године резултат је иницијативе Групације за производњу живинског меса и јаја Привредне коморе Србије, упућене ресорном министарству пољопривреде.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде изменило је Правилник о условима за добробит животиња чиме је првобитни рок за замену кавеза померен са 1. јануара 2021. на 31. децембар 2023.
- Да није дошло до измене Правилника производња би се смањила за око 40 процената и вероватно би морали да се ослонимо на увоз, док би многи произвођачи чак и одустали од производње јаја - рекао је Ненад Будимовић, секретар Удружења за сточарство и прераду сточарских производа.
Будимовић је подсетио да је на предлог ПКС, ИПАРД програм омогућио произвођачима конзумних јаја да конкуришу за средства усмерена за нове, обогаћене, кавезне системе.
- Треба искористити потенцијал националних подстицаја и ИПАРД програма и почети са реализацијом замене обичних за обогаћене кавезе за коке носиље, јер је претпоставка да више неће бити одлагања примене Правилника након 2023. године - објаснио је представник ПКС.
Истиче да према Правилнику о условима за добробит животиња нови кавези треба да имају већу површину, посебну опрему за стајање, веће хранилице и појилице, другачији материјал на поду, нагиб не већи од 14 одсто.