ДОСВИДАЊА! Русија и Кина одбациле долар!
Русија и Кина закључиле су међувладин споразум о почетку плаћања у националним валутама.
Први који ће прећи на рубље и јуан биће купци ВТБ банке и Кинеске трговинске банке.
Прелазак на националне валуте између земаља интензивиран је прошле године у контексту плана о дедоларизацији.
Према споразуму, две банке ће обављати међусобна плаћања у националним валутама. То је учињено у оквиру програма који је објављен пре скоро годину дана. Највероватније ће се владини уговори прво пренети на поравнања у националним валутама.
Раније, кинеске банке нису биле вољне да говоре о идеји напуштања долара, при том и прелазак на поравнања у рубљама и јуанима је прилично ризичан процес.
Валуте земаља, односно њихов курс је подложан великим амплитудама флуктуација услед било каквих негативних догађаја на светском тржишту. Ипак, очекује се да ће споразумом склопљеним између земаља бите омогућено неколико пута повећати обим трговине у рубљама и јуану.
У овом тренутку, обе стране почеле су да раде и на увођењу SWIFT електронског плаћања (међубанкарски платни систем који није завистан од САД).
Руске банке и раније су почеле да се повезују на SWIFT како би поједноставиле међусобна поравнања.
Долар, који Русија и Кина покушавају да одбаце, више од сто година био је опште прихваћена валута за међународна плаћања. Традиционално, америчка валута показује високу стабилност, а доларска имовина је међу најисплативијима у категорији без ризика.
Међутим, руски бизнис је принуђен да се постепено удаљава од долара пре свега због санкција. Неколико банака које су биле обухваћене санкцијама већ су искусиле шта то значи - замрзавање средстава њихових клијената.
Да америчка валута постаје сувише ризично средство, више пута је изјављивао и шеф руског Министарства финансија Антон Силуанов.
Економисти, међутим, нису пресрећни због ове одлуке због ризика које носе рубља и јуан. Познато је да кинеска влада користи метод вештачког одржавања курса јуана, што кинеску робу чини атрактивнијом на светксом тржишту.
Рубља је такође подложна озбиљним флуктуацијама у односу на долар и евро, као и било коју валуту земаља у развоју. Можда би планирана дедоларизација требало да буде праћена променама у законодавству, јер је мало вероватно да ће компаније добровољно смањити обим трговине у доларима.
Ту су и испате у доларима. И последице по светску економију.