ДРУШТВО И ЖИВОТНА СРЕДИНА ПАТЕ: Климатске промене утростручују шансе од екстремних шумских пожара
Шумски пожари широм света током 2023. године достигли су незапамћене размере, са великим последицама по животну средину и људе.
Широм света је прошле године током сезоне пожара изгорело око 3,9 милиона квадратних километара земљишта.
Невиђени шумски пожари у Канади и деловима Амазоније прошле године су, како показује ново истраживање, најмање три пута били вероватнији због климатских промена.
Шумски пожари у Грчкој, где се тренутно ватра шири око Атине су због климатских промена били двоструко вероватнији.
Извештај "Стање шумских пожара" - који су објавили Универзитет Источне Англије (УЕА), Британски центар за екологију и хидрологију (УКЦЕХ), Метеоролошка служба и Европски центар за средњорочне временске прогнозе (ECMWF) - први је годишњи преглед екстремних пожара.
Извештај се бави пожарима који су се догодили између марта 2023. и фебруара 2024. године, узроцима тих пожара и могућношћу њихове предикције. Истраживачи су такође анализирали колико климатске промене могу повећати ризик од сличних догађаја у будућности.
Откривено је да би, да је прошла година у афричким саванама била мање мирна, емисије из пожара широм света биле највеће у било којој сезони од 2003. године.
2023. година обележена је невиђеним шумским пожарима широм света. Пожари у Канади довели су до више од 230.000 евакуација и губитка осам живота међу ватрогасцима. Јужна Америка је такође забележила необично висок број пожара током сезоне 2023-24, посебно у северним деловима континента. Пожари у бразилској Амазонији, Боливији, Перуу и Венецуели довели су до тога да регион Амазоније доживи неку од најлошијих квалитета ваздуха на планети.
Шумски пожари у Чилеу, Хавајима и Грчкој такође су се брзо ширили и интензивно горили. У Чилеу је погинуло 131 особа, на Хавајима 100, а у Грчкој 19.
- Прошле године, видели смо како шумски пожари убијају људе, уништавају имања и инфраструктуру, узрокују масовне евакуације, прете животима и оштећују виталне екосистеме - каже главни аутор овогодишње анализе, др Метју Џонс, истраживач на Тиндал центру за истраживање климатских промена на Универзитету Источне Англије.
- Шумски пожари постају све учесталији и интензивнији како се клима загрева, а друштво и животна средина пате због тих последица. - каже др Метју Џонс.
Он додаје да је у Канади забележена емисија угљен - диоксида из пожара која је једнака емисијама за целу деценију - више од 2 милијарде тона ЦО2. Ове емисије додатно повећавају концентрацију ЦО2 у атмосфери, погоршавајући глобално загревање.
Како климатске промене повећавају вероватноћу шумских пожара?
Поред каталогизовања утицаја прошлогодишњих пожара, извештај се такође фокусира на узроке екстремних пожара у три регије: Канади, западној Амазонији и Грчкој.
У све три локације, откривено је да се време погодно за пожаре - карактерисано врућим и сувим условима који повећавају вероватноћу избијања пожара - значајно променило због климатских промена.
Екстремни временски услови погодних за пожаре у 2023. години учинили су пожаре у Канади три пута вероватнијим, а у Грчкој двоструко вероватнијим. У Амазонији, вруће и суве време учинило је пожаре 20 пута вероватнијим.
У Канади и Грчкој, комбинација тешког временског услова погодног за пожаре и велике количине суве вегетације допринела је значајном повећању броја и обима пожара прошле године.
истраживачи су такође користили најсавременије алатке за атрибуцију како би утврдили како су климатске промене промениле површину погођену пожарима у поређењу са тиме како би то изгледало у свету без климатских промена.
- Виртуелно је извесно да су пожари током 2023. године у Канади и Амазонији били већи због климатских промена - каже др Шантел Буртон, виша климатска научница у Метеоролошкој служби.
- Већ сада видимо утицај климатских промена на временске обрасце широм света, што омета нормалне режиме пожара у многим регионима. Важно је да истраживања пожара истраже како климатске промене утичу на пожаре, што даје увид у то како би се они могли даље мењати у будућности. - навела је она.
Смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште могло би помоћи у ограничавању шумских пожара.
Учесталост и интензитет екстремних шумских пожара повећаће се до краја овог века, посебно ако емисије гасова са ефектом стаклене баште остану високе, кажу аутори извештаја.
- Докле год емисије гасова са ефектом стаклене баште наставе да расту, ризик од екстремних шумских пожара ће се повећавати - објашњава др Даглас Кели, виши научник за пожаре у УКЦЕХ.
Извор: Србија Данас/EuroNews