Осигурањем до сигурне и безбедне пољопривредне производње
Министарство пољопривреде субвенционише и подстиче пољопривреднике да осигурају своје усеве
Због временских неприлика које последњих година све чешће наносе штете усевима, воћари и повртари у лесковачком крају осигуравају своје усеве и тако своја пољопривредна газдинства обезбеђују од великих губитака, али стварају и простор за нове инвестиције и проширење пољопривредне производње, чуло се на радионици у лесковачком атару, која је одржана 30. октобра, у организацији Компаније "Дунав" и "Агропреса".
Миодраг Недељковић, који на преко 23 хектара у селу Ждеглово у општини Лебане производи шљиву коју пласира на немачко тржиште, каже да редовно осигурава засаде шљива, а само ове године од штета које је причинио град наплатио је преко 100.000 евра од "Дунав осигурања", што му је знатно олакшало пословање.
- Подижемо и малину и купину, јагоду и вишњу. Ова година је била кишовита, није била родна, вишња је претрпела велико оштећење то јест пуцање услед кише. Шљива је имала изузетно добар род, али је у два-три наврата овде падао град који је причинио велику штету, коју смо наплатили и покрили своје трошкове те нисмо били у минусу. Само од осигурања наплатили смо штету од града у висини од око 100.000 евра. Имали смо добру брзину наплате. По процени висине штете, у року од десетак дана наплатили смо све - каже Недељковић и додаје да предлаже свима да осигурају своје усеве како би били сигурни у производњи.
Добра је ствар, додаје, да Министарство пољопривреде субвенционише и подстиче пољопривреднике да осигурају своје усеве.
- Код нас је то 40 посто, то је добра мера која стимулише све нас да осигурамо своје воћњаке и да додатно осигурамо своју производњу - каже Недељковић.
Иван Станковић из Великог Трњана каже да се производњом воћа бави откако зна за себе.
- Цела моја породица посвећена је том послу и резултати су ту. Све то је било угрожено у само 15 минута изузетно јаког града који је овај атар погодио у поподневним сатима 27. јула овог лета. Тада је за свега 15 минута готово све уништено. Свима који се баве пољопривредном производњом препоручујем да осигурају своје усеве, воћњаке... Штета је касније процењена на око 60 процената, процена штете је била врло реална, а наплата врло брза. Задње три-четири године редовно се јављају штете. Под јабуком имам отприлике један хектар, осигурао сам принос од 15 тона, процена је била да је штета око 60 посто и мени је уплаћено око 400.000 динара - казао је Станковић.
Главној филијали "Дунав осигурања" у Лесковцу на територији Јабланичког округа гравитира шест општина - Лесковац, Власотинце, Црна трава, Лебане, Бојники, Медвеђа, појаснила је директорка Главне филијале "Дунав осигурања" у Лесковцу Светлана Крстић.
- Лесковац је леп у топао град, лежи у котлини између две реке, географски положај града деценијама је имао идеалну климу за развој пољопривреде. Наши пољопривредни произвођачи, вредни и радни, улагали су рад и труд, и на тржишту постали препознатљив бренд Јабланичког округа. Пољопривреда као стратешка делатност привреде представља један од најзначајнијих ресурса наше земље. Зато Компанија "Дунав" негује посебан приступ пољопривреди. Климатски услови се мењају, тога смо сви свесни, а највеће последице трпе пољопривредни произвођачи - каже Крстић.
За све врсте пољопривредних култура Компанија "Дунав" нуди осигуравајућу заштиту од основног ризика: града, пожара, удара грома, као и од допунских ризика: олује, поплаве, пролећног мраза. У Србији се осигурава око 12 одсто обрадиве пољопривредне површине, док је у Јабланичком округу тај проценат мањи и креће се око шест одсто. Крстић додаје да је велик број пољопривредних произвођача ове године претрпео штету на воћарским и повртарским културама.
- Компанија у том циљу реализује едукативне радионице у сарадњи са Удружењем новинара Агропрес, које се тематски бави осигурањем пољопривредне производње у Србији. Едукација свакако није брз процес, али сваки нови осигураник представља успех за нас. Наши агенти на терену у непосредном контакту с осигураницима настоје да помогну осигуранику у избору предмета осигурања, да јасно опишу ризике који се покривају и укажу на однос цене осигурање и потенцијалне штете - наводи директорка.
Напомиње и да се само пет одсто цене плаћа приликом закључења полисе, а преостали износ након бербе, те наводи да је осигурања за хектар, на пример, јабуке с просечним приносом од 40 тона само 60.000 динара, док осигурања по хектару пшенице с просечним приносом од пет тона износи 1.540 динара, а кукуруза са просечним приносом од седам тона 1.601 динар.
- У 2019. години имали смо 42 одштетна захтева, на основу којих укупан износ ликвидације износи око 2.5 милиона динара. У текућој години имамо 87 одштетних захтева по основу осигурања усева и плодова, за које укупан износ ликвидације износи око 24.6 милиона динара - наводи директорка.
Влада Србије одлуком из 2007. године субвенционише трошак осигурања, а у зависности од подручја, субвенције се крећу од 40 до 70 одсто и на тај начин регистрованим газдинствима омогућава се сигурност и повољнији крајњи резултат.