ЕПИДЕМИЈА КОРОНЕ ЈЕ ПОЉУЉАЛА ЦЕО СВЕТ: Радници који раде ове послове имају НАЈВЕЋИ РИЗИК од отказа
Студије у САД-у показују да су радници на слабо плаћеним пословима, финансијски рањивији и пре пандемије, суочени с већим ризиком губитка посла и инфекције корона вирусом, од боље плаћених "белих оковратника" запослених у канцеларијама.
Шокови изазвани пандемијом нису никога поштедели, но нису сви поднели исту цену.
Европа ће "отплаћивати корону" до 2058. године: Шта су се договорили ЕУ лидери и шта је добила Србија?
ШТА ПОДРАЗУМЕВА НОВИ ПАКЕТ МЕРА? Сви детаљи о државној помоћи, шта она подразумева и ко ће је добити
Истраживање о утицају пандемије НА ПОНАШАЊЕ И ФИНАНСИЈЕ људи: Да ли је позитивно размишљање ЗАПРАВО ЛОШЕ?
Радници на канцеларијским пословима који су могли да раде од куће углавном су били у могућности да задрже своја примања, док су многи од оних који су морали бити на радном месту да би радили свој посао међу десетинама милиона Американаца који су изгубили посао, будући да су широм земље биле уведене мере карантина, наводи Ројтерс.
Сада, у време док америчке савезне државе муку муче с укидањем мера "останимо код куће" чиме би се омогућило онима најтеже економски погођенима да се врате на посао, истраживања показују да ће радници на слабо плаћеним пословима вероватније радити у блиском контакту с другима и стога се суочити с повећаним ризиком изложености новом корона вирусу од оних на добро плаћеним пословима.
Ново нормално
Када је пандемија затворила кампус Универзитета у Чикагу, економисти Јонатан И. Дингел и Брент Неиман морали су да се окрену подучавању студената на даљину. Заглављени у својим домовима и приморани да раде путем Зума, питали су се колико се других људи суочило с истим таквим наглим променама.
Знатижеља их је навела на сарадњу и довела до истраживања насловљеног као "Колико послова се може радити од куће?"
Њихова анализа била је полазишна тачка двојици других економиста на томе универзитету, Симону Mongeyu и Александеру Веинбергу који су сарађивали с економисткињом њујоршког огранка америчке централне банке Фед Лауром Pilossoph, како би истражили далекосежније економске утицаје пандемије и створили приказ типова радника који ће бити највише бити погођени.
Подаци су углавном потврдили оно што се више-мање зна из прича: могућност рада од куће и последично ступањ изложености корона вирусу, зависи од типа посла, при чему се могу разликовати две врсте радника: канцеларијски, иначе боље плаћени, те теренски и производни, у правилу слабије плаћени, при чему су други изложени већем ризику од инфекције, али и губитка посла.
Економисти Дингел и Неиман установили су да се 37 одсто послова у САД-у једноставно може обављати од куће. Ти су послови обично боље плаћени од оних који се не могу радити од куће и на њих отпада 46 одсто укупних плата у САД-у. То су већина канцеларијских послова, попут оних у финансијама, корпоративном управљању и професионалним и научним услугама.
Преосталих 63 одсто послова не може се лако обављати од куће, попут оних у пољопривреди, грађевини, припреми хране, производњи и превозу. Ти су послови иначе слабије плаћени и запослени морају бити на конкретном месту и радити на малој удаљености од других.
Иста пандемија, проблеми различити
Обе студије су истакле поделу на две широке категорије послова: оних у потрошачким услугама и производњи насупрот оних у менаџменту и професионалним и технолошким услугама.
Друга група обухвата послове од рачуновођа и архитеката до адвоката, запослених у осигурању и веб дивелопера. Та група ће далеко вероватније сачувати привилегију задржавања плате радећи од куће, а углавном се налази у великим градовима.
Услуге и послови у производњи укључују оне у пољопривреди, рибарству и шумарству, личној нези и заштити.
РАСТЕ ДУГ БРИТАНИЈЕ Само у јуну задужили се пет пута више него годину дана раније
Банкари су почели да СМАЊУЈУ РАТЕ, а највећу ШАНСУ имају грађани који испуњавају ових неколико УСЛОВА
ОХРАБРУЈУЋЕ ВЕСТИ ИЗ АУСТРИЈЕ Смањује се број незапослених
Цене нафте УЗЛЕТЕЛЕ на вести о договору ЕУ и корона вакцини
Више од 100 људи у Србији има ову диплому, али не и посао: Занимање за које су се школовали ЗВАНИЧНО ВИШЕ НЕ ПОСТОЈИ