НОВИ РАЗГОВОР ВЛАДЕ И ФРИЛЕНСЕРА: Хоће ли се донети решење добро за обе стране - данас преговори
Предложили су да се као и у суседним земљама прво донесе закон, а да фриленсери после тога почну да плаћају порез.
Председник Удружења радника на интернету (фриленсери) Миран Погачар рекао је да су добили позив од Владе Србије за разговор око наплате пореза на доходак за последњих пет година, од 2015. године, али да им ништа ново није понуђено у односу на ранији предлог који нису прихватили.
СРБИЈА ПОСТАЈЕ СВЕ ЛЕПША! ОВЧАР БАЊА ДОБИЈА НОВУ ТУРИСТИЧКУ АТРАКЦИЈУ: Почетак изградње планиран за мај
Финансирање мера активне политике запошљавања у сарадњи са јединицама локалне самоуправе/аутономним покрајинама у 2021. години
Раговараће се да деца и до 14 година могу слободно у Грчку: Шта је потребно да би се то остварило?
Подсетимо, како је јуче потврђено у Министарству финансија за Телеграф Бизнис, то решење ће подразумевати да се ослободе плаћања пореза око 80 одсто оних који послују на тај начин. За осталих 20 одсто фриленсера, држава ће предложити да се оптишу камате и да се да репорограм.
- Позив разумемо само као први корак у преговорима, али не прихватамо то понуђено решење, односно предлог који се наводи у позиву, пошто је то само јасније образложен модел који нам је већ једном понуђен, па га нисмо прихватили - рекао је Погачар.
Додао је да у позиву пише да је Влада оформила тим који је понудио "решење да нико не буде егзистенцијално угрожен, а да се закон испоштује".
Погачар је додао да је Вучић недавно рекао да радници на интернету не треба ретроактивно да плате порез, ако није био прописан законом, и истакао да они неће прихватити већ одбијени модел да се отпише камата на износе пореза које су израчунали порески службеници након контроле током прошле године.
После протеста радника на интернету у јануару ове године Министарство финансија је понудило отпис камате на обрачунате износе за пет година уназад, а да они плаћају главицу у месечним ратама у периоду од десет година, истовремено са текућим обавезама.
Радници на интернету тврде да је предлог "апсолутно неприхватљив и да би их отерао у дужничко робство" и предложили су да се као и у суседним земљама прво донесе закон, а да фриленсери након тога почну да плаћају порез.
Они тврде да су питали у пореским експозитурама колико треба да плате, али да им је речено да нису сврстани ни у једну категорију пореских обвезника. Погачар је рекао да ни у једној суседној земљи фриленсерима није наплаћен порез ретроактивно већ да су почели да плаћају тек када је законом утврђен модел.
Министарство финансија је пре два месеца најавило израду закона о порезу на доходак фриленсера до маја ове године.