Где су паре? Тодорићу пријава јер је сакрио 8,2 милијарде куна
На конференцији за новинаре ванредна управа Агрокора представља налазе ревидираног финансијског извештаја Агрокора д.д.
Дугоочекивани, консолидовани резултати Агрокора показали су још горе резултате него што се очекивало. Ивица Тодорић је скривао обавезе, губитке приказивао као добит, скривао је кредите, позајмице, а имовину представио више него што вреди. Према таблицама које су објављене, јасно је да је само прошле године Агрокор завршио с 11 милијарди куна губитака. У 2015. години је Тодорић приказао добит од 1,2 милијарде куна, а у ствари је концерн пословао у губитку 3,6 милијарди куна.
Лицемерни вапаји Тодорића: Ово је недопустиво, бројке из ревизорског извештаја су намештене
Све очи упрте у ревизоре: Извештај о пословању Агрокора најављен за четвртак
Свеукупно је вредност Агрокора смањена за 21,7 милијарди куна. Посебно је занимљиво како је Тодорић скривао трошкове, а у закључку се наводе износи који заједно дају чак 8,2 милијарде куна. Сакрио је скоро 3,9 милијарди куна кредита које је дигао, 2,2 милијарде куна оперативних и финансијских трошкова, приказао је да има 2,1 милијарде куна на рачуну којих није било.
Такво грубо наштимавање књига и лажно приказивање је иначе кажњива вишегодишњим казнама затвора ако се докаже да су их Тодорић и екипа намерно радили како би заварали инвеститоре и банке. Изванредни Владин повереник Анте Рамљак га је зато пријавио ДОРХ-у, а ангажовали су и специјализовану међународну фирму која ће истражити све неправилности, односно ући дубље у трансакције и видети где је новац отишао.
Консолидирани губитак Агрокор Групе за 2016. годину износи 11,04 милијарди куна, укупне обвезе биле су 56,28 милијарди, а губитак изнад вриједности капитала 14,5 милијарди, показује ревидирано финанцијско извјешће објављено у понедјељак.
Консолидовани губитак Агрокор Групе, која обухвата Агрокор д.д. и повезана друштва, за 2016. годину износи 11,04 милијарди куна, док је у 2015. тај губитак, након преправљених извештаја, био 3,6 милијарди куна.
Дан Д за Ивицу Тодорића: Од моћника до човека који је завио у црно хиљаде радника
Ранија управа Агрокора за 2015. исказала је консолидовану нето добит на нивоу групе од 1,17 милијарди куна.
Укупна имовина Агрокора задњег дана 2016. била је 41,75 милијарди куна, те је била 10 милијарди мања него што показују преправљени извештаји за 2015.
Укупне обавезе Агрокор групе, према најновијем ревизорском извештају, износиле су на крају 2016. године 56,28 милијарди куна. Преправљен извештај за 2015. говори о консолидованим обвезама од готово 55 милијарди куна.
Укупни капитал Агрокор групе на крају 2016. био је негативан, односно евидентиран је губитак изнад вредности капитала од 14,5 милијарди куна.
Како стоји у ревизорском извештају, капитал Агрокор групе смањен је за 2015. и 2016. за нешто више од 22 милијарде куна.
Такође, током ревизије уочене су рачуноводствене неправилности, које могу указати на потенцијалне противзаконите радње, а изванредни повереник Анте Рамљак предузео је кораке предвиђене законом, стоји у презентацији ревидираних финансијских извештаја које представља изванредни повереник Анте Рамљак.
Када је Moodys почетком године закључио како компанија има довољно ликвидности да плати своје трошкове, у ту ликвидност урачнанали су 1,6 милијарди куна вредности које је Агрокор позајмио одређеним особама и компанијама, а које су се квалификовале као новчани еквиваленти, казао је Рамљак.