ГРЕЈНА СЕЗОНА СВЕ БЛИЖА, ЦЕНЕ СВЕ ВЕЋЕ: Колико кошта огрев у Србији и шта се грађанима највише исплати?
Цене нису свуда исте
Мање од месец дана календарски нас дели од краја лета, што је идеалан период да се припреми за грејну сезону по знатно нижим ценама. Иако су цене огрева ове године више него лане, продаја, како кажу у дрварама, иде као и претходних сезона.
ЕВО ДА ЛИ ЈЕ И СРБИЈА НА СПИСКУ: Грчка за 16 земаља променила правила за улазак
НАЈНОВИЈА ВЕСТ ИЗ МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА: Повећава се неопорезиви део зараде
ВЛАСНИЦИ ОКО 2.200 ЛОКАЛА У БЕОГРАДУ ПЛАТИЛИ ЈЕФТИНИЈУ КИРИЈУ: Разлог је једноставан, али стижу још боље вести
За кубик дрва, међу којима је буква најпродаванија, те храст, граб и цер, потребно је издвојити 6.500 динара, док багрем кошта три стотине мање. Они који се греју на пелет, за један џак ће платити черири стотине динара, док се сушени угаљ може пазарити за 13.000, а дрвени за 8.000 динара.
Један део стоваришта спрема и огревно дрво у џаковима. Како кажу, таква куповина је последњих година све популарнија. Тврде и да се грађанима тако више исплати, јер не морају додатно да плаћају услугу сечења. Већина снабдевача даје огрев на рате, од три до 12 месеци.
Многи грађани који су већ набавили одређену количину огрева кажу да су букву, цер, храст и граб плаћали око 50 евра по метру.
- Куповна моћ је иста, људи који се спремају на време, у мају или јуну, купују веће количине. Како се зима ближи, има оних који месечно купују мању количину, па за неколико месеци до почетка грејне сезоне сакупе потребну количину - каже Миљан Бабић, власник дрваре, за Курир.
Цене нису свуда исте, па се тако у унутрашњости Србије може наћи ограв по нижим ценама. Мештани Јадра ових дана не дижу главе од посла, барем када је реч о онима који се баве прерадом дрвета, пишу Новости.
Цена огревног дрва код приватних продаваца, букве, граба и цера је око 5.500 динара у што је урачунат и превоз. Они који пронађу јефтиније дрво, плаћају између 800 и 1000 динара за превоз. Сечење и цепање у цепке за ложење је 900 динара по кубику.
Разлог повећања цене кубика огрева, поред поскупљења вредности нафтних деривата лежи и у томе што нема довољно радне снаге која би обављала посао у дрварама.