ХАРВАРД ПОТВРДИО ЕКОНОМСКУ МОЋ СРБИЈЕ: До 2028. ћемо се брже развијати од региона, али и од неких чланица ЕУ
Економисти са Харварда оцењују да ће се земље које су диверзификовале производњу у сложеније секторе, најбрже развијати у наредној деценији
Србија ће се до 2028. године развијати брже од бивших југословенских република – Хрватске, Словеније и Северне Македоније, али и од неких чланица ЕУ – Чешке Републике, Бугарске и Мађарске.
Увек уз грађане - у тешким тренуцима нико не сме остати заборављен
Србија ЗВАНИЧНО ПРВА у Европи по економском расту! Вучић се одмах огласио МОЋНОМ ПОРУКОМ
СРБИ ИПАК МОГУ У ГРЧКУ! Девет начина да већ сутра једете гирос на плажама сунчане Хеладе
До ових података дошли су стручњаци америчког универзитета Харвард који су у својој најновијој студији до детаља навели како ће која земља у нашем региону, али и у остатку Европе, да се развија и расте у наредних осам година.
И закључак на основу статистичких података је следећи: Међу транзицијским земљама завидан привредни раст до 2028. имаће Србија. Како наводе, наша земља би у просеку могла да расте непуна 3 одсто годишње (прецизније 2,9). Мањи раст истовремено ће имати данас далеко економски развијенија Словенија - 2,35 одсто као и Северна Македонија - 2,26 процената.
Привреда Чешке Републике у наредних осам година такође ће, по параметру раста БДП, бити иза Србије. Чешка би тако расла 2,19 одсто у просеку, а суседна Хрватска 2,16 одсто. Бугарска и Мађарска имале би још мањи раст - 2,06 одсто.
Инересантно је и да студија са Харварда предвиђа раст за БиХ од 4,07 одсто. Нешто више од 3 процента расла би Словачка (3,28 одсто), затим Пољска (3,19) и Румунија (3,03).
Најновији подаци Европске комисије, такође су оптимистични. Како наводе, Србија је у првом кварталу 2020. године остварила раст БДП од 5 одсто, што је уједно убедљиво најбољи резултат у региону. Албанија је забележила минус од 2,5 процента, Северна Македонија имала је раст од 0,2 одсто, Црна Гора 2,7, БиХ 2 процента и КиМ 1,3 одсто.
Србија је имала бољи резултат чак и од Турске, која је остварила раст од 4,5 одсто.
Економисти са Харварда оцењују да ће се земље које су диверзификовале производњу у сложеније секторе, најбрже развијати у наредној деценији.
Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић каже је тешко предвиђати на дуги рок, али да поменута студија има логике.
- Осам година је јако дугачак период, да би кретање привреде могло да се прогнозира са извесношћу, али предвиђања стручњака са Харварда имају логике. Пре свега, због две ствари - ниске полазне основе која карактерише све земље региона и добрих резултата Србије у последњих неколико година, када смо привукли доста страних инвестиција и остварили значајан раст, знатно испред неких земаља у региону - оцењује професор Савић.
РАСТ ЦЕНА КУКУРУЗА И ПШЕНИЦЕ: Ко су купци српских житарица?
У понедељак ступају нове одлуке КОЈЕ ВАЖЕ ЗА СВЕ: Овако можете СМАЊИТИ СВОЈУ РАТУ ЗА 1.300 ДИНАРА
ПРОИЗВОЂАЧИ ПШЕНИЦЕ ЗАДОВОЉНО ТРЉАЈУ РУКЕ: "Комбајн не гасим од 9 ујутру до 9 увече" (ФОТО)
НЕСВАКИДАШЊИ СВЕТЛОСНИ ЕФЕКТИ НА ЗЛАТИБОРУ: Радови вредни МИЛИОН ЕВРА у току уз ПОШТОВАЊЕ СВИХ МЕРА (ФОТО)
ЗОВ ТАКОВСКОГ КРАЈА: Уживајте у лепотама Србије уз мирис покошене траве, зечеви, видре, лековито биље...