Изградња кућа и станова више неће бити иста: НЕИМАРСКО ПРАВО МОЖЕ ДА ТРАЈЕ НАЈДУЖЕ 100 ГОДИНА
Регулисање неимарског права био један од најтежих задатака владине комисије за израду грађанског законика
Неимарско право које уводи преднацрт грађанског законика означава право орочене својине на згради која ће бити подигнута на туђем земљишту, уз надокнаду власнику парцеле. Ово право може да траје најдуже 100 година и за то време може да се наследи, прода или поклони.
Неимар на туђој парцели мора да изгради уговорени грађевински објекат, који ће бити његово власништво. Међутим, када један век прође, неимарско право престаје и тај објекат ће постати власништво оног чија је парцела, односно његових наследника.
- Ако прибавите парцелу на 100 година да бисте на њој направили зграду, та зграда је ваша до истека тог периода, а за употребу парцеле плаћате накнаду. Када прође 100 година онда та зграда постаје власништво власника парцеле. То је, у најкраћем, суштина неимарског права, које може бити од користи многима - сиромашнијим слојевима становништва који на овај начин могу да изградњом обезбеде себи кућу без куповине парцеле, као и добростојећим инвеститорима у великим градовима, посебно у централним градским зонама, где је тешко пронаћи плац који се продаје. Инвеститори на овај начин ипак могу да дођу до таквих парцела и саграде луксузне и профитабилне објекте. Власници парцела, који нису у могућности да их сами изграде добијају накнаду уступајући земљиште другима на изградњу - каже др Нина Планојевић, професорка грађанског права на Правном факултету у Крагујевцу.
НАТО бомбардовање докрајчило српску економију, а БИТНА ПОУКА за будућност је јасна!
Родитељи и студенти - спремите кеш: Цене станова за издавање РАСТУ, али има и ЦАКА ЗА УШТЕДУ
Продаје се Комерцијална банка: Држава очекује добит од 415 МИЛИОНА ЕВРА
Наглашава да је регулисање неимарског права био један од најтежих задатака владине комисије за израду грађанског законика, која је исправно проценила да је сада прави тренутак да у наше право први пут буде уведен овај институт.
Неимарско право дефинисано је као отуђиво и наследиво стварно право на туђој парцели, које титулара овлашћује на њену употребу на одређено време у циљу изградње, држања и коришћења трајног грађевинског објекта, на коме стиче својину која траје колико и право грађења, за шта власнику парцеле плаћа накнаду. По престанку права грађења, власник парцеле такође исплаћује накнаду титулару овог права за изграђени објекат, који прелази у његову својину.
- Још не знамо како ће неимарско право изгедати у пракси, а све ће то бити ново и за адвокате, јавне бележнике и судије, који би морали детаљно да се упознају са овим институтом, како би успешно могли да решавају конкретне случајеве. Такође треба решити и одређене дилеме у вези са укњижењем неимарског права и начином његовог уписа у катастар непокретности, уписом својине на новоизграђеној згради, као и уписом овог права као терета на земљишној парцели - каже др Планојевић.
Како се топлане прилагођавају климатским променама? Београд је ДОНЕО ОДЛУКУ
Кина у контра-нападу: Избацују Мајкрософтов оперативни систем из употребе
РЕКОНСТРУИСАНИ ПОСЛЕ СКОРО 60 ГОДИНА: На прузи Краљево-Рашка уређено четири тунела, широм Србије биће обновљено чак 27!
Неимарско право може бити орочено и на краће време. Законик не одређује најкраћи рок, па се може догађати да се уговори закључују на 20 или 30 година. У неким државама неимарско право је трајно, па самим тим и право својине на објекту.
Неимарско право неће бити могуће на пољопривредном земљишту, већ искључиво на грађевинским парцелама, које чак могу да буду и већ изграђене, али морају имати могућност за градњу још неког објекта или за његову доградњу и обнову. Законик треба да прецизира и одредбе о надградњи постојећих објеката, као и изградњу надземних и подземних објеката.