ЕУ НАЈВИШЕ ТРГУЈЕ СА КИНОМ: САД у шоку, кинеска економија порасла за више од два одсто!
Прошле године је увоз из Кине на Стари континент порастао за 5,6 посто, а извоз ЕУ у најмногољуднију државу на свету је порастао за 2,2 посто.
Сједињене Америчке Државе више нису земља с којом Европска унија највише тргује робом на свету. Сада је то Кина, показали су подаци објављени ове седмице.
КОМШИЈЕ ДОБИЛЕ СВОЈУ КРИПТОВАЛУТУ: БиХ започела трговину на светском нивоу
МАСК ЗАРАЂУЈЕ НА ДВЕ СТРАНЕ: Власник Тесле више новца добио од биткоина него од продаје аутомобила?
УСКОРО ЛЕЖЕ НОВАЦ НА РАЧУНЕ 1.700 ГРАЂАНА СРБИЈЕ: Максималан износ за одређене групе грађана и до ПОЛА МИЛИОНА евра
Прошле године је увоз из Кине на Стари континент порастао за 5,6 посто, а извоз ЕУ у најмногољуднију државу на свету је порастао за 2,2 посто.
С друге стране, увоз из САД-а смањио се за 13,2 посто, а смањио се и извоз у ову земљу за 8,2 посто.
Робна размена ЕУ и Кине је 2020. износила 586 милијарди еура, што је за 31 милијарду евра више од размене ЕУ и САД-а.
Кинеска економија је прошле године порасла за 2,3 посто, док се америчка производња смањила за 3,5 посто. То је омогућило Кини као другој економији света да ојача утицај.
Даниел Грос из Центра за студије о европским политикама изјавио је да није изненађен овим подацима. Али, сматра да су односи између ЕУ и САД-а и даље врло снажни.
Подсетио је да Европска унија више извози у САД него у Кину и тиме ствара много радних места. Важно је нагласити и то да се подаци не односе на трансатлантску трговину услугама, а која износи 494 милијарде евра годишње.
Грос је указао на то да је и више америчких инвестиција у ЕУ и обратно него што је то случај у односу ЕУ и Кине.
Међутим, Брисел настоји више продубити економске односе с Кином иако је доживљава као стратешког конкурента и системског ривала. Европљани јесу забринути због трговинске и технолошке праксе Пекинга, али су прошле године склопили инвестицијски споразум с Кином.
У Европској комисији уверавају да су поставили јасне обавезе за кинеска јавна предузећа, која често снажно субвенционира држава. Осим тога уверавају и да су поставили обавезе које се односе на употребу технологије.
Због претходно наведеног постоји могућност да ће администрацији новог америчког председника Џоа Бајдена бити теже да побољша односе с ЕУ, преноси CNN.